Orkisz mało znany

Orkisz jest najlepszym ze zbóż. Kto go spożywa, będzie mieć zdrowe ciało i krew, pogodne usposobienie i radość w sercu – pisała św. Hildegarda, średniowieczna mistyczka i uzdrowicielka. W swoich do dziś aktualnych poradach zalecała, by stanowił on podstawę każdego posiłku...

Orkisz (Triticum spelta) jest dawną formą pszenicy, która powstała najprawdopodobniej w południowo-wschodniej Europie, skąd przed wiekami przywę-drowała do Europy Środkowej i Wschodniej. W XIX wieku orkisz został na długie lata wyparty przez inne, bardziej wydajne zboża. Obecnie przeżywa swój renesans, co jest związane z ponownym docenieniem właściwości zdrowotnych tego gatunku i dynamicznym rozwojem rolnictwa ekologicznego.

Dzięki współczesnym badaniom naukowym wiemy, że – w porównaniu z innymi rodzajami zbóż – orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników – wysokowartościowego białka, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych (żelazo, magnez, fosfor, wapno), elektrolitów i witamin: A, E, D, B1, B2, B6. Szczególnie przyjazne dla serca i układu krążenia są znajdujące się w ziarnach orkiszu nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Pomagają one m.in. obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Orkisz pełnoziarnisty poprawia też koncentrację, humor oraz oddala zmęczenie.

Zboże to zawiera także specyficzne substancje lecznicze, które chronią organizm przed wieloma poważnymi schorzeniami (w tym przed nowotworami) oraz skutecznie pomagają w jego odtruwaniu. Do substancji tych należy odkryty niedawno przez naukowców rodanid – naturalny antybiotyk, który chroni przed infekcjami, pobudza wszystkie aktywne komórki organizmu do zwiększania sił obronnych oraz aktywności funkcji seksualnych. To m.in. właśnie dzięki temu składnikowi mieszkańcy biednych niegdyś rejonów podgórskich, gdzie od wieków uprawiano orkisz, słynęli z krzepy, odporności i temperamentu.

Według naukowców orkisz spożywany przez pokolenia stabilizuje cechy dziedziczne i zapobiega zaburzeniom rozwojowym w okresie ciąży. Stwierdzono też, że jest on jedynym środkiem spożywczym, który nie wywołuje alergii. I chociaż zawiera gluten, tolerują go nawet osoby chore na celiakię.

Warto wiedzieć, że orkisz zachował swoją pierwotną formę, ponieważ nie poddaje się modyfikacjom genetycznym. Ziarna dojrzewają w wyjątkowo grubych łupinach, które chronią je przed zanieczyszczeniami i insektami.

W niemieckiej klinice, nazywanej Uzdrowiskiem Hildegardy orkisz jest od dawna wykorzystywany w leczeniu wielu dolegliwości, przede wszystkim przewlekłych problemów z układem pokarmowym, chorób na tle nerwowym oraz związanych z układem kostnym, nowotworów, a także skutków ubocznych stosowania antybiotyków.

 

Ziarna orkiszu stymulują cofanie się oraz łagodzą objawy chorób takich, jak:

• schorzenia żołądka i jelit (zapalenie jelita grubego, chroniczny stan zapalny dolnego odcinka jelita cienkiego, biegunki, zaparcia, hemoroidy

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.