Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliva extra vergine – to określenie jest dziś powszechnie znane, a produkt opatrzony etykietą o tej treści to najzdrowszy i najbardziej pożądany tłuszcz roślinny, tłoczony na zimno, bez chemicznych domieszek. Jest ona stosowana w diecie śródziemnomorskiej, uznanej obecnie za najzdrowszą na świecie.

Ojczyzną „świętego drzewa oliwnego”, towarzyszącego ludziom od tysięcy lat, jest Azja Mniejsza. To tu

6 tys. lat p.n.e. opiewano jego piękno, a w Starym Testamencie wielokrotnie wspomina się o tej niezwykłej roślinie z szacunkiem. Archeolodzy twierdzą, że królowie izraelscy, zwłaszcza Salomon i Dawid, przywiązywali ogromne znaczenie do uprawy oliwek i produkcji oliwy. Ten ostatni wystawiał nawet specjalne straże do ochrony gajów oliwnych przed rabusiami.

W państwie faraonów, do którego drzewo oliwne zawędrowało dopiero w drugim tysiącleciu p.n.e., oliwa była w wielkiej cenie. Co ciekawe, wykorzystywano ją także przy pracach budowlanych w celu ułatwienia transportu kamiennych bloków. Podobno Ramzes II, który interesował się medycyną, stosował oliwę jako lekarstwo na wiele dolegliwości (dożył sędziwego wieku ponad 91 lat, panował przez 66).

Ślady hodowli oliwek i produkcji oliwy w starożytnych państwach basenu Morza Śródziemnego zachowały się na freskach i w piśmie na glinianych tabliczkach datowanych na ok. 1500 lat p.n.e. Najpierw na Krecie, a później w całej starożytnej Grecji oliwa stała się produktem powszechnego użytku. Wiemy nawet, że dobrze sytuowany obywatel używał ok. 54 l tego tłuszczu rocznie, z czego 30 l do pielęgnacji ciała,

20 l do celów kulinarnych, 1 l do celów zdrowotnych i 3 l do oświetlania pomieszczeń.

W VI w. p.n.e. oliwa „opanowała” Półwysep Apeniński, aczkolwiek długo jeszcze pozostawała tłuszczem luksusowym. Włosi twierdzą, że słońce, kamienie, susza, spokój i samotność to pięć warunków, które sprawiają, że drzewo oliwne kwitnie i wydaje obfite plony. Jest więc łatwe w uprawie, a przy tym długowieczne – to prawdziwy Matuzalem wśród drzew. Niektórzy twierdzą, że w ogrodzie Getsemani rosną jeszcze oliwki pamiętające Jezusa, a w Grecji z całą pewnością można podziwiać takie, które osiągnęły wiek dwóch tysięcy lat.

Dobroczynne właściwości

Prozdrowotne działanie oliwy polega na tym, że zawiera ona 55-83% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych kwasu oleinowego i 4-20% kwasów wielonienasyconych, głównie kwasu linolowego.

Trzeba też wspomnieć o substancji zwanej oleuropeiną, która działa rozkurczowo, obniża ciśnienie i chroni przed zaburzeniami rytmu serca. Pod wpływem hydrolizy rozkłada się na dwa inne związki, z których jeden ma silne działanie antyseptyczne, a drugi hamuje tworzenie enzymów, pełniących istotną funkcję w powstawaniu stanów zapalnych, m

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.