Krem na alergiczną wysypkę

Krem na alergiczną wysypkę

Te objawy znają wszyscy alergicy: nieoczekiwanie skóra pokrywa się gęsto siecią drobnych krostek, które upiornie swędzą i rozlewają się na coraz większej powierzchni. I wtedy najczęściej sięgamy po maści sterydowe. Pomagają szybko, ale skóra w tym miejscu staje się sucha i po dłuższym stosowaniu podobna do zleżałego pergaminu. Takie np. dokuczliwe objawy wywołuje uczulenie na nikiel, z którym kontaktu, prowadząc dom, nie sposób się ustrzec, bo, np. znajduje się we w wszystkich proszkach do prania z wybielaczami, płynach do mycia szyb, rozmaitych środkach czystości. Osoby uczulone na ten metal muszą się pożegnać z metalową i srebrną biżuterią, bo po dniu noszenia wisiorka na szyi pojawiają się swędzące krostki. Oto domowy krem, który w łagodniejszych przypadkach alergii doskonale zastępuje maści sterydowe, co sprawdziłam na sobie:

Pokroić drobno 20 dag słoninki, stopić w rondelku tak, aby skwarki nie były mocno zrumienione. Przecedzić, aby oddzielić skwarki, tłuszcz przelać do małego słoika. W tym czasie, kiedy smalec stygnie, w sokowirówce przygotować sok ze świeżych liści i łodyg żyworódki pierzastej (tyle, by powstało 2-3 łyżki soku). Kiedy tłuszcz ostygnie do temperatury ciała (a wystarczy włożyć palec), wlać sok i wymieszać starannie. Krem ma kolor zielonkawy, ale nie barwi skóry. Można nim smarować chore miejsca, najlepiej na noc.

Używałam go także do twarzy oraz ciała i stwierdziłam, że idealnie natłuszcza i odżywia skórę. Wygładzały się zmarszczki skuteczniej niż po kosmetykach ze sklepu. Bo żyworódka pierzasta oprócz wielu innych substancji zawiera dużo chlorofilu, który odznacza się takimi właśnie cechami. Ponieważ taki krem nie zawiera konserwantów, będzie się stosunkowo szybko utleniał. Aby zachować trwałość, małą ilość domowego preparatu przełożyć do czystego pudełeczka, np. po kremie, a pozostałą część przechowywać w lodówce. Chociaż nawet taki stary krem można wykorzystać np. do smarowania stóp, choć jego zapach nie jest potem zbyt piękny.

Helena B.

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.