Brzozowa magia

Na pewno każdy już zdążył zauważyć, że inaczej czuje się przed komputerem, a inaczej w polu, w lesie. Wśród przyrody oddychamy pełną piersią, a z każdym oddechem wdychamy, a nawet pochłaniamy życiodajną energię, którą przekazują nam rośliny i drzewa. Jednak drzewa, jak

Na pewno każdy już zdążył zauważyć, że inaczej czuje się przed komputerem, a inaczej w polu, w lesie. Wśród przyrody oddychamy pełną piersią, a z każdym oddechem wdychamy, a nawet pochłaniamy życiodajną energię, którą przekazują nam rośliny i drzewa.

Jednak drzewa, jak ludzie, też mają swoje charakterki i charaktery. I nie radzę nikomu odpoczywać pod wierzbą, topolą, osiką, olchą, bo te zabiorą energię. Zaś drzewo szczególnie życzliwe człowiekowi to brzoza, która jak najtroskliwsza matka będzie przytulała do swego serca, pocieszała. I choć energia brzozy nie należy do najsilniejszych, to jednak jest bardzo wartościowa, bo likwiduje różne blokady w organizmie, które powstawały latami pod wpływem długotrwałego stresu, wycisza, uspokaja.

Od wieków znane jest również lecznicze działanie soku z brzozy, który odtruwa i dostarcza ogromnych ilości życiowej energii. Ma rewelacyjne zdolności oczyszczania wątroby i nerek, poprawia przemianę materii, leczy trądzik, przyspiesza porost włosów. Można go pozyskiwać samemu, ale jest też dostępny w wielu sklepach spożywczych.

Również duże wartości lecznicze ma huba brzozowa, szczególnie polecana w chorobach nowotworowych.

Nie można zapomnieć o majowych liściach brzozy, z których przygotowuje się okłady na bolące stawy, napary, ale i lecznicze winko.

Winko można dolewać do herbatki ziołowej, dzięki czemu będzie smaczniejsza i bardziej energetyczna.

Jest ono niezwykle zdrowe, zwłaszcza dla nerek, a te są podstawą każdego organizmu. Należy więc zrobić go dużo, bowiem w maju listki mają najwięcej substancji leczniczych.

S.K.

Winko z liści brzozy

Dokładnie umyć 4 garście młodych liści brzozy, wsypać do garnka, wlać 3 butelki wina białego, gronowego, wytrawnego, doprowadzić do wrzenia, a następnie na małym ogniu gotować około 15 minut, pozostawić pod przykryciem na 2–3 godziny. Następnie przecedzić, do wywaru dodać litr miodu, zagotować i podgotować około 5 minut, gorące rozlać do butelek. Przechowywać w lodówce.

Liście i gałązki

Z majowych liści należy przygotowywać i popijać napary. Warto też ususzyć je na zapas. Ze świeżych i suszonych można zrobić poduszki lub skarpetki na bolące nogi (wsypuje się liście do poszewki lub bawełnianych skarpet). Brzozowa poduszka „wyciąga” z ciała choroby. Podobnie dobroczynnie działają gałązki brzozy ustawione w wazonie obok łóżka czy też w miejscu do relaksu i pracy.

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.