Jagoda czarna  – właściwości i zastosowanie

Jagoda czarna – właściwości i zastosowanie

W medycynie ludowej czarne jagody były wykorzystywane już od najdawniejszych czasów. Nasze babcie uważały ten owoc za niezbędny składnik domowej apteczki. Są naturalnym lekarstwem na problemy jelitowe i choroby oczu. Ostatnie badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazały, że jagody mają pozytywny wpływ na nadwagę i wiele innych schorzeń. Dlatego znalazły szerokie zastosowanie w farmakologii, kosmetyce oraz w kuchni. Sięgnij więc po owoc, który jest zdrowym i naturalnym darem lata.

Czy wiesz że
•   W dawnych czasach czarnymi jagodami leczono zakażenia, tyfus, a nawet polio. Owocami tymi zwalczano również gronkowca.
•  2 lipca w Polsce jest obchodzone staropolskie liturgiczne Święto Matki Bożej Jagodnej. Według  ludowych podań brzemienna Maryja na spotkanie z Elżbietą szła sama przez lasy i pustkowia, żywiąc się jedynie jagodami. Dlatego, aby nie pozbawiać Matki Boskiej pożywienia, nie wolno było 2 lipca jeść leśnych owoców. Tak narodził się kult Matki Boskiej Jagodnej, opiekunki matek i ciężarnych. Dotyczył on szczególnie tych kobiet, które miały trudności z donoszeniem ciąży albo niedawno straciły dziecko. 2 lipca tradycja zabraniała zrywania jagód, poziomek, wiśni, malin, agrestu, porzeczek i innych leśnych owoców. Kobiety wierzyły, że jeśli tego dnia nie będą zbierać i jeść owoców leśnych oraz polecą się w modlitwie Matce Boskiej Jagodnej, to za jej przyczyną urodzą zdrowe dzieci i cieszyć się będą szczęśliwym macierzyństwem (patrz też: „Czwarty Wymiar” nr 7/2015 str. 56 – przyp. red.).

Jagoda czarna (Vaccinium myrtillus L.) to roślina, która wspomaga leczenie wielu chorób. Naukowcy i dietetycy wskazują na jej dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Właściwości zdrowotne wykazują owoce jagody (świeże, suszone, mrożone), jak również liście (suszone, zebrane w maju i po owocowaniu).

Co to za roślinka?
Jagody to owoce z woskowym, niebieskawym nalotem wieloletniej krzewinki o wysokości od 15 do 50 centymetrów. Potocznie zwane są czarnymi jagodami, jagodami, czernicami, czarnymi borówkami. W Polsce występują w lasach iglastych, w buczynach, sosnowych borach, dąbrowach, wrzosowiskach, torfowiskach oraz w górach.  Owoce zbiera się od czerwca do końca września.

Jakie cenne składniki zawierają jagody?
Owoce czarnej jagody są źródłem witamin A, B1, B2, PP i C, a także flawonoidów, garbników, antocyjanów, fitoestrogenów, pektyn, kwasu foliowego, błonnika. Po-nadto zawierają kwasy owocowe (jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy) oraz składniki mineralne: potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, mangan. Liście jagody czarnej zawierają olejki eteryczne, antocyjany, glikozydy fenolowe głównie arbutynę oraz garbniki.

Właściwości i zastosowanie

Na problemy z jelitami
Spożywanie suszonych owoców pomaga zwalczyć biegunkę, z kolei świeże owoce wskazane są przy zaparciach. Obecność garbników i pektyn w soku oraz naparze wpływa na uszczelnienie błony śluzowej żołądka, neutralizowanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz spowalnianie ruchów robaczkowych jelit. Sok z jagód wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny, więc jest uznawany za antidotum na zatrucia. Liście zaś działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie przy problemach układu pokarmowego.

Na choroby oczu
Owoce czarnej jagody, dzięki obecności antocyjanów i garbników, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie oczu. Ponadto przyspieszają i wspomagają regenerację barwnika znajdującego się w siatkówce oka oraz poprawiają wzrok. Zapobiegają też pog

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.