Szkoła przetrwania

Szkoła przetrwania

Niedawno wpadł mi w oko program dokumentalny o coraz modniejszych „szkołach przetrwania” – to już cały ruch gromadzący osoby zakładające, że cywilizacja może sie nagle skończyć i sklepy, apteki czy przychodnie znikną, domy się zawalą, spłoną itd., a my zostaniemy sam na sam w objęciach przyrody, przed kontaktem z którą od lat coraz staranniej się chronimy...

e na nie trafić, bo nie są one tak powszechnie dostępne, jak większość wymienionych dotąd roślin. Sprawdzają się też napary oraz sok z dość łatwego do „namierzenia” ogórecznika lekarskiego oraz rosnącej niemal wszędzie pokrzywy. Z każdego ze wspomnianych tu ziół można ponadto zrobić maść z masłem lub smalcem lub namiastkę oleju ziołowego.

Stany zapalne oczu
Podrażnienia (także te spowodowane słońcem), zapalenie spojówek, zaczerwienienie, łzawienie zwalczą okłady ze świetlika lekarskiego, z kwiatów chabra bławatka, fiołka trójbarwnego, listków brzozy lub rumianku czy pomarańczowego nagietka. Łyżkę jednego z ziół trzeba zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15 minut, odcedzić i przemywać naparem oczy lub robić okłady – zanurzone w płynie płatki kosmetyczne czy kawałki materiału nakładać na powieki na 15 minut. Napary z chabra i fiołka warto jest ponadto pić 2 razy dziennie po szklance – obydwa ziółka pomagają w regeneracji nerwu wzrokowego, wzmacniają oczy, wyostrzając widzenie. (Łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15 minut, odcedzić. Stosować codziennie przez 2 tygodnie). I nie żałować sobie czarnych jagód, aronii i podobnych owoców.

Problemy układu pokarmowego
Jest ich niestety mnóstwo i nie ma w związku z tym środka, który „załatwiłby” równocześnie i biegunkę, i zaparcie, zatrucie czy zgagę. Każdą z dolegliwości musimy potraktować zatem z osobna.

l Przy zgadze – pomoże napar z kwiatów i ziela wiązówki błotnej (łyżka rozdrobnionego ziela na szklankę wrzątku), wypity małymi łykami. Podobnie zadziała napar z kwiatu lipy lub macierzanki piaskowej czy sok ze świeżego ziemniaka. Warto też sięgnąć po leśne owoce, jeśli już są – w tym przypadku pomoże odwar z owoców jeżyny (2 łyżki umytych owoców zalać 2 szklankami wody, podgrzewać do zawrzenia, gotować jeszcze
3 minuty, odcedzić). Pić ciepły przy ataku zgagi, a jeśli się powtarza, zrobić całą tygodniową kurację, przyjmując po 1/2 szklanki jeżynowej herbatki 3 razy dziennie.

l Przy wzdęciach, gazach – pomoże odwar z nasion ostropestu (2 płaskie łyżki z roztłuczonych na proszek nasion zalać szklanką wody, podgrzewać 10 min, nie dopuszczając do zawrzenia, odcedzić). Pić 2 razy dziennie po szklance, jeśli dolegliwość się powtarza. Złagodzą je również herbatka z nasion anyżu, kopru włoskiego, kminku, z kwiatów rumianku, dziurawca, lipy, a także z mięty oraz majeranku, melisy lekarskiej lub macierzanki piaskowej.

l Przy zaparciach – pomogą wspomniane już nasiona ostropestu, lnu, babki płesznik – należy je żuć i połykać – po łyżce nawet 5–6 razy dziennie. Dobre są też kwiaty czarnego bzu – 2 łyżki ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 20 minut. Odcedzić i wypić. Można w podobny sposób przyrządzić herbatkę z kwiatów rumianku, który działa wprawdzie bardzo delikatnie (dlatego warto wypić nawet 2–3 szklanki naparu pod rząd), ale za to ogólnie regulująco i odtruwająco na układ pokarmowy, nie powodując gwałtownej reakcji, bardzo krępującej przecież w warunkach „polowych”. Idealnie byłoby, gdyby udało się wesprzeć to działanie zewnętrzne lewatywą z tegoż naparu, ale w lesie czy na polu? Lepiej trzymajmy się więc tego, co doustne i co da się bez kłopotu zrobić... Warto zatem wypróbować napar z macierzanki piaskowej lub z kwiatu lipy (pije się go 3 razy dziennie). Doskonale w tym przypadku sprawdzą się również świeże owoce borówki czernicy, borówki brusznicy – pojawiające się zwykle od lipca. A w sierpniu będzie już i jeżyna – również całkiem niezłe re
Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.