Szkoła przetrwania

Szkoła przetrwania

Niedawno wpadł mi w oko program dokumentalny o coraz modniejszych „szkołach przetrwania” – to już cały ruch gromadzący osoby zakładające, że cywilizacja może sie nagle skończyć i sklepy, apteki czy przychodnie znikną, domy się zawalą, spłoną itd., a my zostaniemy sam na sam w objęciach przyrody, przed kontaktem z którą od lat coraz staranniej się chronimy...

medium na zaparcia. Trzeba te owoce jeść w dużych ilościach. Ma to zaletę dodatkową – wzmocnią one organizm i świetnie zadziałają na wzrok.

l Przy biegunce – pomocne będą: napar lub odwar z ziela wiązówki błotnej, napar z rozdrobnionych liści orzecha włoskiego, młodych zielonych orzechów włoskich czy samej zielonej łupiny – naowocni. Doskonałe są też suszone owoce borówki czernicy – można je jeść (po kilka łyżek naraz) lub zrobić odwar z 2 łyżek suszonych jagód (suszenie jednak chwilę trwa – w warunkach leśnych da się je nieco przyspieszyć, dogrzewając (nie smażąc!) owoce nad maleńkim ogniskiem, wysoko nad płomieniami lub w suszarce do grzybów czy ziół. Albo zamienić owoce na napar z ich liści – od wieków stosuje się go także (obok biegunki – w tym bakteryjnej) w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, zatruciach, wrzodach i krwawieniach z układu pokarmowego. W tym przypadku można użyć listków świeżych. Warto też wykorzystać zapierające właściwości liści kasztanowca – dodatkowo napar czy odwar z nich wpłynie na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. No i węgiel drzewny! Zadziała nie tylko przeciwbiegunkowo, ale i regulująco na pracę całego układu pokarmowego. Regulująco działa również marchwianka, czyli gęsta zupa z marchwi na wodzie.

l Przy zatruciach, bólach żołądka, kolkach niewiadomego pochodzenia – do najskuteczniejszych leków zwalczających zatrucia nie tylko układu pokarmowego, ale i całego organizmu należy wspomniany już kilkakrotnie węgiel drzewny ze względu na swoje właściwości absorpcyjne – wychwytuje i wiąże cząstki materii, gazów, obcych białek i substancji chemicznych, które wraz z nim są potem wydalane z organizmu. Dotyczy to oczywiście także wielu trucizn. W przypadku zatruć warto przyjmować w dużych ilościach – nawet do 10 czubatych łyżeczek (sproszkowanego) dziennie.

Z roślin dobrym środkiem odtruwającym są na przykład odwary i napary z kwiatów i liści podbiału – klasyczną herbatę (łyżka świeżego ziela lub łyżeczkę suszonego na szklankę wrzątku) pije się wówczas 4–5 razy dziennie. Odtruwający jest też rumianek (w postaci naparu, odwaru) – należy wypić nawet do 8 szklanek dziennie takiej herbatki – a także herbata z mięty pieprzowej oraz majeranku lub macierzanki piaskowej.

Przeziębienie, gorączka
Pomogą kwiaty i ziele wiązówki błotnej – napary, odwary (działają napotnie przeciwbólowo, przeciwzapalnie, obniżają gorączkę). Jeśli uda się znaleźć to ziółko, herbatkę z niego dobrze jest pić 3 razy dziennie do ustąpienia objawów. Podobnie zadziała herbatka z liści jeżyn dawkowana 4–5 razy dziennie po 2 łyżki, a także sok ze świeżych owoców – 3 łyżki soczku rozrzedzone 1/2 szklanki przegotowanej wody – pity 2 razy dziennie (dobry środek przeciwgorączkowy). Do połowy lipca możemy jeszcze trafić na pokryte kwiatami krzewy czarnego bzu – te kwiatki to także doskonały środek napotny i przeciwgorączkowy, radzący sobie z przeziębieniem połączonym z kaszlem (działają wykrztuśnie, odflegmiają, rozrzedzają śluz) i katarem. Najłatwiej przyrządzić z nich herbatkę, którą należy pić nawet 4–5 razy dziennie. W chorobach przeziębieniowych, także tych połączonych z kaszlem, stosuje się ponadto liście kasztanowca – jako środek napotny, rozrzedzający śluz i przez to przyspieszający jego wydalanie, przeciwzapalny i wykrztuśny. Przyrządzone z nich odwar lub napar dobrze jest pić 3 razy dziennie po szklance. Kolejne łatwo dostępne ziółka zwalczające takie problemy to babka lancetowata i szerokolistna. I tutaj najłatwiej przyrządzić po prostu herbatkę, którą pijemy 3–4 ra

Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.