Szkoła przetrwania

Szkoła przetrwania

Niedawno wpadł mi w oko program dokumentalny o coraz modniejszych „szkołach przetrwania” – to już cały ruch gromadzący osoby zakładające, że cywilizacja może sie nagle skończyć i sklepy, apteki czy przychodnie znikną, domy się zawalą, spłoną itd., a my zostaniemy sam na sam w objęciach przyrody, przed kontaktem z którą od lat coraz staranniej się chronimy...

zy dziennie (pomaga nawet przy katarze siennym) – redukuje wydzielanie śluzu, łagodzi kaszel. Nieco trudniej w warunkach „polowych” (bez sokowirówki) wycisnąć z liści tego ziela odpowiednią ilość soku, ale jeśli się uda – dobrze jest go pić po łyżce nawet do 8 razy dziennie. Obie babki dobrze się sprawdzają przy wszystkich infekcjach bakteryjnych, łagodzą ponadto kaszel spowodowany alergią oraz astmę. I jeszcze – napary z ziela macierzanki piaskowej pite 3 razy dziennie. Do tych ziół przeciwprzeziębieniowych dochodzi jeszcze bardzo skuteczna herbata z kwiatu lipy – należy ją pić 4–5 razy dziennie. Do tego maliny, wiśnie – sok lub napary.

Ból gardła, chrypka
We wszelkich chorobach gardła połączonych z jego bólem (angina, nieżyty) warto sięgnąć po napar lub odwar z liści kasztanowca – złagodzi dolegliwości pity 3 razy dziennie w formie herbatki po szklance, a także zastosowany jako płukanka. Nieżyty gardła i dróg oddechowych skutecznie zwalczone zostaną przez kwiaty i ziele podbiału – po 1/2 szklanki odwaru z nich (łyżkę świeżych, umytych, rozdrobnionych kwiatków lub ziela zalać
1 i 1/2 szklanki wody, zagotować i podgrzewać pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut, odstawić na 10 minut, potem odcedzić) należy pić między posiłkami 4–5 razy dziennie.

Zewnętrznie można je stosować do płukania gardła. Przy podrażnieniach gardła, zwłaszcza związanych z chrypką, nieźle sie sprawdzi odwar z tymianku (łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, gotować przez minutę, zdjąć z ognia i trzymać pod przykryciem jeszcze przez 10 minut i odcedzić), który należy pić 3 razy dziennie po szklance, a także z pospolitego pora czy cebuli. Można osłodzić miodem, jeżeli jest dostępny, zwłaszcza gdy chrypka wiąże się z kacem. Kolejne „gardłowe” ziele to szałwia – napar z niej w płukankach złagodzi zaczerwienienie, ból, podrażnienie, opuchliznę, usunie chrypkę. Podobnie jak przy tymianku, moc szałwii wzmacnia miód (choć walkę o niego z leśnymi pszczołami raczej odradzam, jeśli nie chcemy wracać do rozdziału o użądleniach). I – po raz kolejny – ziele macierzanki piaskowej – herbatkę z ziela należy pić 3 razy dziennie między posiłkami, a zewnętrznie stosować napar do płukania gardła. Nie zapominajmy także o malwie – odwar z jej kwiatów (2 łyżki zalać wrzącą wodą, odstawić na 20–30 min pod przykryciem, a potem jeszcze zagotować i odcedzić, pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie) łagodzi ból gardła, chrypkę, kaszel, katar. Doskonały jest też do płukania gardła i jamy ustnej przy stanach zapalnych śluzówki. I jeszcze ogórecznik – zrobioną z niego herbatkę należy pić 3 razy dziennie, a naparem dodatkowo płukać podrażnione gardło.

Napar (herbatka)
Jeśli nie został podany inny sposób przyrządzania, należy łyżkę świeżego ziela lub łyżeczkę suszonego zalać szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, odcedzić. Jeśli potrzebna jest większa ilość – np. do okładów, zwiększamy ilość ziela i wody, nie zmieniając proporcji (tzn. 3 łyżki na 3 szklanki wody itd.)

Odwar
Łyżkę ziela zalać zimną wodą i podgrzewać do zawrzenia. Potem na wolnym ogniu gotować 10–20 minut i odstawić do naciągnięcia na 10–15 minut pod przykryciem, odcedzić. Jeśli potrzeba więcej – postąpić jak przy naparze.

Maść
Trzeba lekko rozgnieść garść opłukanego ziela (a gałązki wierzby, liście orzecha czy naowocnię drobniutko posiekać), wymieszać z tłuszczem w proporcji mniej więcej 1:2 (jedna część ziółka, 2 części tłuszczu) i podgrzać, mieszając, na wol-n

Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.