W cieniu dobrego drzewa

W cieniu dobrego drzewa

Niegdyś ludzie – kiedy jeszcze żyli w rytmie natury i w zgodzie z nią, a nie przeciw niej – uważali (a może... wiedzieli?), że drzewa mają duszę, świadomość, że czują jak każda żywa istota. Wierzyli również w ich wielką moc, życiodajną lub niszczycielską, zależnie od tego, jak się je traktowało. Jeśli człowiek okazywał im szacunek, dbał o nie, mogły dla niego uczynić wiele dobrego.

cia na rodzinę – jest drzewem, które leczy z pracoholizmu, wspomaga zresztą uwalnianie się od wszelkiego rodzaju uzależnień oddzielających od realnego świata, przypominając, co w życiu powinno być naprawdę ważne, radząc budowanie silniejszej więzi z ludźmi, z rodziną, społecznością.

Na poziomie fizycznym olcha przywraca właściwe funkcjonowanie wszystkich gruczołów, między innymi trzustki i tarczycy, normalizując gospodarkę hormonalną organizmu. Zadba też o nerki i pęcherz, ureguluje działanie gruczołów potowych, hamując ich nadmierną aktywność lub – jeśli jest taka potrzeba – stymulując je do działania. Tym samym zapobiegnie powstawaniu obrzęków czy zbyt szybkiego pozbywania się płynów, wspomoże też oczyszczanie organizmu, jeśli magazynuje on toksyny ze względu na zatrzymywanie wody.
Można też wykorzystać na wiosnę pączki a potem liście.

Sosna
Symbolizuje wzniecanie ognia i rozjaśnianie za jego pomocą drogi w ciemnościach, ścieżki prowadzącej do celu – tak ją postrzegali niegdyś druidzi. To drzewo-pochodnia. Wzmacnia energię życiową u każdego, kto ją poprosi o pomoc, komu brakuje chęci do działania. Przywraca radość i wiarę w powodzenie, uwalnia od poczucia winy, skłonności do czynienia zarzutów samemu sobie, od braku pewności siebie, zwątpienia. Pozwala też dostrzec rozwiązanie sytuacji, która wydaje nam się matnią bez wyjścia – uświadamia nam, że mamy wystarczająco dużo sił, by zmierzyć się nawet z największym problemem.
Na płaszczyźnie fizycznej przeciwdziała zmęczeniu, osłabieniu, poprawia działanie wszystkich narządów w organizmie. Szczególnie skuteczna jest jednak w leczeniu chorób układu oddechowego, skłonności do przeziębień, chronicznego kaszlu, astmy, nieżytów oskrzeli.
Można przygotować syrop z pędów, odwar z igieł i młodych szyszek oraz nalewkę.

Świerk
Jego strzelista postawa w dawniejszych czasach uchodziła za symbol zjednoczenia niebiańskich i ziemskich energii życiowych. Nasi przodkowie wierzyli, że odpędza pokusy, paskudne myśli i bezecne pragnienia. Był kiedyś drzewem świętym i wróżebnym; wiązano na nim lekkie wstęgi i sprawdzano, w którą stronę wiatr je zwieje – stamtąd miało nadejść szczęście. Jego szpilki noszono przy sobie, gdyż odbierały moc urokom i złym czarom. Nasi górale do dziś chętnie sadzą świerki przy domach, wierząc, że uchronią rodzinę przed wszelkim złem, niepowodzeniami i chorobami.

I rzeczywiście jest to drzewo spokoju, pokoju, dobrych uczuć. Łagodzi gniew, rozdrażnienie, gorycz, chęć odwetu. Oczyszcza aurę człowieka ze wszystkich złych myśli i energii. Podobnie jak sosna to drzewo ognia, tylko o nieco innej symbolice – ono wypala to, co w nas złe, a równocześnie przeszkadzające żyć, bo zagradzające drogę temu, co jasne, pogodne, nastrajające życzliwie do świata. Pozwala naprawić stosunki z ludźmi, przypomni, że zwykle to, co otrzymujemy, jest odpowiedzią na to, co sami dajemy. Że jeśli emanujemy ciepłem i życzliwością oraz wysyłamy je otoczeniu, zwrócą się nam te uczucia wielokrotnie. Radzi zapomnieć o wrogach i skupić się na szukaniu i przyciąganiu przyjaciół, podpowiada też, jak ich zdobyć, takich prawdziwych, od serca. Ale pomoże i w odwrotnej sytuacji – gdy spotykamy się z czyjąś wrogością niezasłużenie. Pozwoli dostrzec fałsz, nieszczerość u innych, podszepnie, jak się od nich odsunąć w bezpieczny sposób, nie rozpalając nie tylko własnej, ale i cudzej złości.

Na płaszczyźnie fizycznej moc świerka zagradza drogę zarazkom. Pomaga w leczeniu płuc, w stanach zapalnych oskrzeli. Wzmacnia serce i nerwy, łagodzi bóle stawów oraz stany zapalne korzonków nerwowych. Reguluje wydzielanie że

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.