NALEWKI lecznicze

Każdy, kto choć raz nastawił nalewkę, wie, że najlepiej przygotowywać ją z dobrego alkoholu bazowego i dobrej jakości surowca ziołowego czy owocowego. Zawsze jesienią nastawiam benedyktynkę, aroniówkę, bursztynówkę, dyniówkę, głogówkę, kardamonówkę, imbirówkę, jałowcówkę, jarzębinówkę, pigwówkę, rokitnikówkę, żurawinówkę. TO DLA ZROWIA. Dla smaku i dla gości przygotowuję jeszcze śliwowicę, morelówkę, żubrówkę, a wcześniej ratafię i borowiak z czarnych jagód według przepisów podanych w „Naturze i Ty”. Bardzo często korzystam z Waszych porad i przepisów. Może tym razem skorzystacie z moich?

KARDAMONÓWKA

To znakomita nalewka na jesienne chandry, znużenie, przemęczenie intelektualne i fizyczne.
40 g zielonych nasionek kardamonu utłuc w moździerzu, 20 g kory cynamonu takoż, 5 g gałki muszkatołowej świeżo startej, 5 g świeżego imbiru, 2 g utłuczonych goździków, 5 liści geranium (ewentualnie mięty suszonej łyżeczkę do kawy), 100 ml miodu (najlepiej lipowego), 1/2 litra spirytusu 95%, 1/2 litra przegotowanej, wystudzonej wody.

Przyprawy i zioła zalać w słoju lub ciemnej butelce spirytusem rozmieszanym z wodą, zamknąć szczelnie i na 14 dni postawić przy piecu czy kaloryferze. Następnie przecedzić przez filtr do kawy lub bawełnianą tkaninę i dodać miód. Pić po 20–25 kropli po posiłkach 3–4 razy dziennie lub 25 g przed snem (działa jak afrodyzjak). Podobno pomaga też na czkawkę i nudności, ale nie wypróbowałem, bo nie zachodziła taka potrzeba.

JAŁOWCÓWKA

Proporcjonalnie – 1/2 litra owocków jałowca (najlepiej położyć pod krzaczkiem jałowca plandekę i delikatnie nim potrząsając pozyskać owoce) zalać 1/2 litra czystej wódki. Zamknąć szczelnie i postawić w ciepłym miejscu na
2 miesiące. Potem odcedzić jak wyżej i przelać do zakręcanej butelki. Nalewkę przeznaczoną do użytku wewnętrznego można dosmaczyć łyżką miodu lub syropu klonowego. Pomaga na trawienie, poprawia nastrój, dodaje energii. Spożywać nie więcej niż 25 g dziennie w wodzie lub kompocie.

Czystą nalewką można nacierać miejsca dotknięte reumatyzmem, robić z niej kompresy (wcześniej posmarowawszy skórę olejem, np. lnianym czy rycynowym) w przypadku nerwobólów czy tzw. korzonków.
S.O.
(nazwisko i adres do wiadomości redakcji)
 

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.