Joga na jesienną porę

Joga na jesienną porę

Jesień to czas zmian w przyrodzie. Coś się kończy, coś się zaczyna. Pory roku uczą nas, że wszystko ma swój początek, koniec i kolejne narodziny. Jesień jednak przynosi również przeziębienia, spadki nastroju – ogólnie gorsze samopoczucie. Jak radzić sobie w tym okresie? Proponuję kilka pozycji, które pomogą otworzyć klatkę piersiową i unieść głowę do góry, dodadzą energii i pewności siebie.

W poprzednich numerach opisywałem, jak pozycja psa z głową do góry i psa z głową do dołu pomaga zrównoważyć dwa odmienne aspekty. Proponuję wrócić do tych dwóch pozycji, do ich formy dynamicznej, z dołączeniem dwóch kolejnych, których wykonanie wplatać będziemy pomiędzy psa z głową do dołu i psa z głową do góry. Poniżej krótkie przypomnienie pozycji Adho Mukha Svanasana i Urdhva Mukha Svanasana.

Adho Mukha Svanasana                                                                                                                      Połóż się na brzuchu. Rozszerz stopy na szerokość bioder. Podwiń palce stóp. Ustaw dłonie w okolicy bocznych żeber, poniżej linii barków. Dociskając nasady palców stóp do podłogi, prostuj nogi i zacznij sięgać piętami w tył, tak by poczuć, że twoje nogi są proste, a mięśnie ud napięte. Odpychając się dłońmi od podłogi, zacznij unosić biodra do góry. Poszukuj wydłużenia całego kręgosłupa. Prostuj ręce, prostuj nogi i sięgaj pośladkami do góry. Na początku unoś pięty, tak by ograniczyć rozciąganie nóg i znaleźć pełniejsze uniesienie dla pośladków. Kieruj łopatki do kręgosłupa, by wyprostować plecy. Poszukuj otwarcia w okolicy pach i wydłużenia klatki piersiowej z przodu. Kiedy poczujesz się gotowy, by sięgnąć do pełnej pozycji, mocno opuszczaj pięty z zamiarem ich dociśnięcia do podłogi. Obserwuj, jak opuszczanie pięt wpływa na dolną część pleców. Jeżeli odczuwasz dyskomfort w tym miejscu, to pozostań z piętami w górze. Pamiętaj, że najważniejszy jest kręgosłup, cały czas poszukuj jego wydłużenia. Pozostań w pozycji kilka oddechów, a następnie powoli połóż się na brzuchu i rozluźnij.

Urdhva Mukha Svanasana
Połóż się na brzuchu. Rozszerz stopy na szerokość bioder. Wyciągnij palce stóp po podłodze w tył. Ustaw dłonie w okolicy bocznych żeber, poniżej linii barków. Dociskając grzbiety stóp do podłogi, napnij nogi i poczuj, jak kolana się unoszą. Skieruj górną część pośladków w stronę pięt, tak by twoja miednica odnalazła odpowiedni kierunek – powinieneś poczuć, że dolny odcinek pleców się wydłuża. Następnie wycofaj barki, ściągnij łopatki do kręgosłupa i powoli zacznij naciskać dłońmi na podłoże, tak by klatka piersiowa zaczęła się unosić. Unoś czubek głowy, stale wycofuj barki i kieruj łopatki do wewnątrz. Rotując ramiona na zewnątrz, wyprostuj łokcie. Klatka piersiowa powinna znaleźć się pomiędzy ramionami. Odpychaj się mocno od podłogi, by unieść jak najwyżej mostek i całą klatkę piersiową. Utrzymuj napięte nogi i ręce. Jeżeli czujesz, że twoja szyja jest swobodna, odchyl głowę, popatrz w górę i poszukuj jeszcze pełniejszego otwarcia klatki piersiowej z przodu. Pozostań w pozycji kilka oddechów, utrzymując silne ręce i nogi, a potem połóż się na brzuchu i rozluźnij, ustawiając pięty na zewnątrz.

Virabhadrasana I (pozycja bohatera I)
Będziemy wchodzić do niej z pozycji psa z głową do dołu. Będąc w pozycji Adho Mukha Svanasana, przenieś prawą nogę do przodu, tak by prawa stopa ustawiła się pomiędzy dłońmi, jednak bliżej prawej. Zadbaj o pracę lewej nogi – udo jest napięte,

Autor: Tomasz Pyrzewicz
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.