Joga na jesienną porę

Joga na jesienną porę

Jesień to czas zmian w przyrodzie. Coś się kończy, coś się zaczyna. Pory roku uczą nas, że wszystko ma swój początek, koniec i kolejne narodziny. Jesień jednak przynosi również przeziębienia, spadki nastroju – ogólnie gorsze samopoczucie. Jak radzić sobie w tym okresie? Proponuję kilka pozycji, które pomogą otworzyć klatkę piersiową i unieść głowę do góry, dodadzą energii i pewności siebie.

kolano musi pozostać wyprostowane, a pięta jest podniesiona jak najwyżej. Noga zgięta powinna osiągnąć kąt 90 stopni pomiędzy udem i golenią (kolano prawej nogi nie może wyprzedzać pięty). Pilnuj, by miednica pozostała w linii – w tym celu przesuwaj zewnętrzne prawe biodro w tył, a zewnętrzne lewe biodro w przód, udo nogi lewej zrotuj do wewnątrz. Gdy osiągniesz ustawienie swoich nóg, wtedy na wdechu wyciągnij proste i napięte ręce przodem do góry, utrzymuj dłonie na szerokość barków zwrócone wnętrzami do siebie. Wraz z unoszeniem rąk, unieś tułów oraz wysoko mostek i rozciągnij boki tułowia, ustawiając klatkę piersiową nad miednicą. Jeżeli możesz, odchyl głowę i popatrz pomiędzy dłońmi w górę, kompletnie wydłużając przód kręgosłupa. Pamiętaj, by w trakcie unoszenia rąk kierować kość ogonową w dół i do wewnątrz, a kolce bioder jak najmocniej w górę, by zachować przestrzeń w obszarze lędźwi. Z wydechem powróć dłońmi na matę, wycofaj prawą nogę do lewej, wracając do pozycji psa z głową w dół, a następnie powtórz pozycję na drugą stronę.

Pozycja w pełni otwiera klatkę piersiową, zwalcza sztywność barków i pleców, wzmacnia nogi oraz uelastycznia szyję i kręgosłup. Doskonale przygotowuje do wygięć do tyłu.

Caturanga-dandasana (pozycja kija)
Będziemy wchodzić do niej z pozycji psa z głową do góry. Będąc w pozycji Urdhva Mukha Svanasana, powoli zacznij uginać łokcie, przejdź na podbicia palców stóp i wypychaj pięty w tył. Akcja pięt ma wydłużyć nie tylko tyły nóg, ale również twoje plecy, a więc kieruj kość ogonową do wewnątrz i górną część pośladków w stronę pięt. Uginając łokcie, zejdź mniej więcej do kąta 90 stopni pomiędzy przedramieniem i ramieniem. Ciało musi być silne i zwarte. Kieruj zewnętrzne łokcie do wewnętrznych, pociągnij barki w tył i wyciągnij mostek do przodu, ale pilnuj, by nie opadały dolne żebra i brzuch. Na wdechu wróć do pozycji psa z głową do góry.

Pozycja wzmacnia ramiona. Uelastycznia i wzmacnia nadgarstki. Tonizuje jamę brzuszną. Ciało staje się silne i zwarte.

Cały cykl powinien być wykonany w następującej kolejności: zaczynamy z pozycji psa z głową w dół, następnie z wdechem przechodzimy do pozycji psa z głową do góry, z wydechem pozycja kija, potem bierzemy wdech i wracamy do psa z głową do góry, na wydechu pozycja psa z głową w dół, następnie z wydechem przenosimy prawą nogę do przodu, przygotowując nogi do pozycji bohatera I i na wdechu podnosimy ramiona, tułów w górę, wchodząc do pozycji pełnej, z wydechem wracamy do psa z głową w dół i powtarzamy pozycję bohatera I na drugą stronę.

Sekwencję można powtarzać wielokrotnie. Ważna jest dynamika, praca w zgodzie z oddechem, ale również precyzja wykonania poszczególnych asan. Zanim więc podejmiesz próbę wielokrotnego powtórzenia cyklu dynamicznie, spróbuj robić poszczególne pozycje pojedynczo bądź wolniej w cyklu. Gdy oswoisz się z kolejnością asan i zdobędziesz większą lekkość w ustawianiu ciała, wtedy sekwencje wykonuj dynamicznie, by otworzyć, wzmocnić i rozruszać całe ciało. Owocnej praktyki!

Tomasz Pyrzewicz
 

Autor: Tomasz Pyrzewicz
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.