Sezon na kichanie

Sezon na kichanie

Na leczenie przeziębienia i grypy wymyślono mnóstwo sposobów – każda epoka, począwszy od starożytności, przynosiła jakieś nowe, „cudowne” receptury. Zaprzęgano do roboty magię, sproszkowane perły, podgrzewane na ogniu kozie bobki, kwiatki rosnące (koniecznie!) na grobach zmarłych, ale zaistniało też sporo metod do dziś uznawanych za skuteczne i chętnie stosowanych.

e trudno, a niektóre jada się tylko w przetworach, jednak właśnie po te przetwory – soki, powidła, dżemy czy galaretki warto teraz sięgnąć. Z warzyw – natka pietruszki (najlepiej świeża), papryka (zwłaszcza czerwona), brokuły, brukselka, jarmuż, kalafior, szpinak i ziemniaki. Rozgrzewająco, leczniczo na organizm i równocześnie oczyszczająco na układ oddechowy działa sporo przypraw, szczególnie tych ostrych, ale nie tylko – doskonale sprawdzają się tu chrzan, cebula, czosnek, pieprz, suszona mielona papryka, imbir, gorczyca, ziele angielskie, oregano, tymianek, kardamon. Zwróćmy szczególną uwagę na czosnek i cebulę – jedno i drugie jest doskonałym środkiem zapobiegawczym, tzn. niedopuszczającym wirusów do organizmu, a podawane wtedy, kiedy to już nastąpiło, łagodzą przebieg infekcji i przyspieszają leczenie (patrz str. 54 i 60).
Stosowanie preparatów czosnkowych czy cebulowych daje doskonałe wyniki między innymi w zwalczaniu zakażeń górnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Mają zdolność rozrzedzania śluzu i oczyszczania z niego dróg oddechowych, sprawdzają się więc przy katarze, kaszlu połączonym z flegmą (mokrym), zapaleniu oskrzeli. Za niezwykle pomocny w zwalczaniu wirusów od tysiącleci uchodzi imbir – podstawowy lek przeciwprzeziębieniowy, zwłaszcza w Azji (patrz też str. 90).

W ogóle większość wymienionych wyżej przypraw i ziół lecznictwo ludowe od wieków traktuje także jako samoistne leki w chorobach przeziębieniowych czy w grypie, a ich skuteczność nie budzi dziś wątpliwości również z punktu widzenia medycyny oficjalnej.
W pozbyciu się kataru pomogą inhalacje i krople do nosa (ułatwią oddychanie). W wyeliminowaniu kaszlu – syropy. Przy grypie – w łóżku trzeba leżeć bezwzględnie! Zresztą z reguły jej ofiara nie ma wyjścia – dokucza jej zbyt złe samopoczucie, żeby normalnie funkcjonować.

Przy wysokiej temperaturze – przydadzą się środki obniżające ją. Pozostałe zalecenia – jak przy przeziębieniu, zależnie od objawów,  jeśli np. nie ma kataru, to krople do nosa są niepotrzebne). Natomiast inhalacje warto stosować, bo one nie tylko rozrzedzają śluz, ale i działają odkażająco na cały układ oddechowy, pomagając oczyścić także jego dolne drogi, czyli płuca i osłabiając działanie wirusów.

Jeśli chodzi o obniżanie temperatury – jeśli nie przekracza 39 st. C, nie ma potrzeby walczyć z nią za pomocą farmaceutyków. Świadczy ona o mobilizacji sił obronnych organizmu, samoobronie, której nie należy tłumić lekami chemicznymi, dodatkowo go osłabiającymi. Wystarczą tu zatem łagodne specyfiki ziołowe, przede wszystkim napotne.

Jednak jeśli temperatura jest wyższa niż 39 st. C, trwa to ponad dobę i nie widać poprawy, trzeba interweniować, bo funkcje obronne mogą się wówczas zablokować, ulec porażeniu i w ogóle wyłączyć, pozostawiając wirusom całkowicie „wolną rękę”, a dodatkowo otwierając drogę także zakażeniom bakteryjnym. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza. Pamiętajmy też, że bez porozumienia z lekarzem nie stosujemy na własną rękę zwłaszcza środków rozgrzewających organizm, maści i kąpieli, bo potrzebuje on raczej schłodzenia.

Środki napotne
i (łagodnie) przeciwgorączkowe
Mieszanka ziołowa I

Połączyć w równych proporcjach suszone kwiaty lipy, bzu czarnego i rumianku. Czubatą łyżkę suszu zalać szklanką gotującej się wody i pozostawić do naciągnięcia na 20 min. Odcedzić. Pić mocno ciepłą herbatkę 3 razy dziennie po szklance. Można osłodzić miodem. Nie wolno przy tym dopuszczać do oziębienia organizmu!

Mieszanka ziołowa II
Połączyć 10 dag owoców róży, po 5 dag kory wier

Autor: Katarzyna Bury
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.