Sezon na kichanie

Sezon na kichanie

Na leczenie przeziębienia i grypy wymyślono mnóstwo sposobów – każda epoka, począwszy od starożytności, przynosiła jakieś nowe, „cudowne” receptury. Zaprzęgano do roboty magię, sproszkowane perły, podgrzewane na ogniu kozie bobki, kwiatki rosnące (koniecznie!) na grobach zmarłych, ale zaistniało też sporo metod do dziś uznawanych za skuteczne i chętnie stosowanych.

wyżej tego wieku pić po łyżce stołowej dziennie. Dodatkowo smarować podeszwy stóp i klatkę piersiową (zwłaszcza przy kaszlu) maścią czosnkową.

Mleko z czosnkiem
4 ząbki czosnku drobno posiekać, zalać szklanką bardzo ciepłego mleka, dodać łyżeczkę miodu, wymieszać. Pić co wieczór przed snem przez miesiąc.

Macerat czosnkowy

Średniej wielkości główkę czosnku zmiksować i zalać szklanką letniej, przegotowanej wody. Macerować przez 12 godzin. Zażywać 4–5 razy dziennie po łyżce.

Uwaga!
Przy wszelkiego rodzaju czosnkowych kuracjach stosowanych wewnętrznie dobrze jest przegryzać równocześnie świeżą natkę pietruszki, co zapobiega wydzielaniu nieprzyjemnej woni (nie tylko z ust – czosnek przy zażywaniu w większych ilościach „paruje” przez skórę. Korzyść wtedy podwójna, jako że natka zawiera dużą ilość wzmacniającej i przeciwzapalnej witaminy C.

Sok imbirowo-ananasowy (przepis chiński)
Należy przepuścić przez sokowirówkę 3 plastry wyszorowanego pod bieżącą wodą ananasa wraz ze skórką albo całą (obraną) cytrynę, a do tego – w obu wersjach – 2 plasterki korzenia imbiru. Rozcieńczyć wodą i wypić. Nie słodzić! Ta mieszanka wzmacnia odporność organizmu i działa bakteriobójczo.

Syropy
Z płatków róży

50 g umytych płatków zalać w słoju litrem wrzątku z dodatkiem 3 dag kwasku cytrynowego, przykryć i odstawić na dobę. Przelać płyn przez gazę, odciskając płatki. Wsypać
60 dag cukru i gotować przez 15 minut. Potem ostudzić i przelać do butelek. Pasteryzować przez 15 min. Pić po kieliszku dziennie przy przeziębieniach i kaszlu.

Z cebuli
Posiekać drobno 2 umyte cebule, ulokować je w emaliowanym garnuszku, posypać grubą warstwą cukru, szczelnie przykryć i odstawić na 10–12 godzin. Potem odcedzić sok i pić kilka razy dziennie po łyżeczce do herbaty. Można też do szklanki soku z cebuli dodać dwie łyżki miodu, starannie wymieszać i odstawić na kilka godzin. Ten syrop trzeba zażywać co dwie godziny po łyżeczce – aż do ustąpienia dolegliwości.

Z chrzanu
10 dag oczyszczonego utartego korzenia chrzanu, 10 dag miodu i 1/2 szklanki
ostudzonej przegotowanej wody

Zalać chrzan wodą i odstawić pod przykryciem na 30 min. Potem przecedzić płyn przez płótno, dobrze odciskając przyprawę, dodać miód i wymieszać. Pić po łyżce (dzieci po łyżeczce) 3 razy dziennie przy osłabieniu, katarze, kaszlu, chrypce.

Z buraków I
3 duże buraki dokładnie opłukać, obciąć ogonki i korzonki liściowe, ale pozostawić skórkę. Od strony korzenia wyciąć w burakach duże stożkowate otwory, wsypać do nich cukier, a następnie wstawić do piekarnika lub prodiża i piec, aż buraki zmiękną, a w otworach pojawi się syrop. Po ostygnięciu syrop jest gotowy. Rocznym dzieciom można podawać łyżeczkę dziennie, starszym – po łyżeczce kilka razy dziennie. Dorośli piją po łyżce kilka razy dziennie. Stosować przy kaszlu i przeziębieniu.

Z buraków II
Utrzeć na tarce 3 niewielkie buraki, zmieszać je z ugotowanym wcześniej syropem z cukru i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 20 min. Odcedzić, odcisnąć, pić jak syrop z buraków pieczonych przy kaszlu i przeziębieniu.

Z pora
Drobno pokrojony por ułożyć ciasno w słoiku, na wierzch nasypać cienką warstwę cukru; słoik odstawić w ciepłe miejsce na 3–4 godziny. Zjadać po łyżeczce co godzinę przy suchym i mokrym kaszlu, bólach gardła, chrypce.

Autor: Katarzyna Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.