Sezon na kichanie

Sezon na kichanie

Na leczenie przeziębienia i grypy wymyślono mnóstwo sposobów – każda epoka, począwszy od starożytności, przynosiła jakieś nowe, „cudowne” receptury. Zaprzęgano do roboty magię, sproszkowane perły, podgrzewane na ogniu kozie bobki, kwiatki rosnące (koniecznie!) na grobach zmarłych, ale zaistniało też sporo metod do dziś uznawanych za skuteczne i chętnie stosowanych.

Nadaje się również dla dzieci.

Inhalacje i maści
zwalczające katar i kaszel

Oczyszczają drogi oddechowe ze śluzu, działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Można tu stosować gotowe olejki aromatyczne albo też zioła i ich mieszanki. Idealnie do tego celu nadają się olejki z iglaków: sosnowy, jodłowy, świerkowy, jałowcowy, anyżowy, kardamonowy, a także eukaliptusowy. Z ziół – mieszanka ziela macierzanki, kwiatów rumianku, liści szałwii, igieł sosnowych, jodłowych, świerkowych i/oraz ich zielonych (suszonych, w zimie trudno o świeże) szyszek.

Z olejkami
Zagotować 2 l wody i kiedy para już dobrze bucha, dodać 10–20 kropel wybranego zapachu. Nachylić się nad naczyniem z płynem, zrobiwszy nad głową „namiot” z dużego ręcznika, tak by objął i naczynie, dzięki czemu para nie ucieknie na boki. Oddychać głęboko, wchłaniając ją, dopóki nie przestanie się wydzielać.

Z ziołami
2 garście mieszanki ziołowej zalać 2 litrami wody, zagotować i gotować, aż pojawi się dużo pary. Zestawić wtedy z ognia. Nie cedzić! Dalej postępować jak przy inhalacji olejkami. Zamiast mieszanki można użyć pojedynczych składników – na przykład igliwia sosny czy świerku lub ziela macierzanki. Ale już sam rumianek, choć działa przeciwzapalnie i łagodząco, będzie tu za łagodny. Dobry jest także mielony kardamon, suszone ziele majeranku, cząbru, tymianku – 4–5 łyżek na 2 l wody.

Z chrzanem
Kilka łyżek świeżo utartego chrzanu ulokować na suchej patelni i podgrzewać na maleńkim ogniu. Pochylić się nad patelnią, przykrywszy głowę ręcznikiem i wdychać przez 5–10 min. opary.

Całonocna z czosnkiem
Posiekać kilka ząbków czosnku, zawinąć wzdłuż w pojedynczą warstwę gazy lub bandaża, zrobić coś w rodzaju naszyjnika z „czosnkowym wisiorkiem” i założyć przed snem na szyję pod samą brodę. Udrażnia nos, działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Pomaga we wszystkich infekcjach górnych dróg oddechowych.

Maść majerankowa I
(dobra również dla dzieci)
1 i 1/2 łyżki sproszkowanego suszonego majeranku, 2 łyżki masła (niesolonego),
łyżka czystego spirytusu

Włożyć wszystkie składniki do żaroodpornego naczynia i podgrzewać w kąpieli wodnej na maleńkim ogniu, mieszając, póki masło się nie stopi. Przecedzić płynny tłuszcz przez gazę, dodać spirytus, wymieszać. Gdy zastygnie – maść jest gotowa. Smarować nią okolice nosa – udrażnia go, zwalcza katar. Nałożona na pierś – rozgrzewa.

Maść majerankowa II
2 garście świeżego, rozdrobnionego
majeranku (umyte, wysuszone i rozdrobnione łodyżki i listki) lub garść suszonego,
kostka smalcu wieprzowego (250 g)

Smalec rozpuścić na patelni, do płynnego wrzucić majeranek i podgrzewać, mieszając, póki się tłuszcz nie spieni. Zestawić patelnię z ognia, przykryć pokrywką i odstawić na 12 godzin. Potem podgrzać ponownie, rozpuszczony smalec odcedzić przez gazę, dobrze odciskając zioła. Można dodać aromatyczny olejek majerankowy, sosnowy lub jałowcowy – 1 kroplę na 10 dag maści. Przelać maść do wyparzonych słoiczków, starannie zamknąć. Przechowywać w lodówce. Smarować nią, spuchnięty i zaczerwieniony od kataru nos, skronie przy bólach głowy.

Maść gorczycowa
Rozpuścić na patelni kostkę smalcu, wrzucić do tłuszczu garść nasion białej (czarna jest zbyt drażniąca) gorczycy i podgrzewać, mieszając, póki się tłuszcz nie spieni. Wtedy odcedzić przez czyste płótno
Autor: Katarzyna Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.