Sezon na kichanie

Sezon na kichanie

Na leczenie przeziębienia i grypy wymyślono mnóstwo sposobów – każda epoka, począwszy od starożytności, przynosiła jakieś nowe, „cudowne” receptury. Zaprzęgano do roboty magię, sproszkowane perły, podgrzewane na ogniu kozie bobki, kwiatki rosnące (koniecznie!) na grobach zmarłych, ale zaistniało też sporo metod do dziś uznawanych za skuteczne i chętnie stosowanych.

lub podwójnie złożoną gazę, dobrze odciskając nasiona. Przelać do czystego słoiczka, szczelnie zamknąć, przestudzić. Smarować pierś przy kaszl, a także stopy – to doskonały środek rozgrzewający.

Skarpetki z gorczycą na rozgrzewkę
Zemleć na proszek garść nasion gorczycy białej, podzielić ją na dwie części i przesypać do bawełnianych lub wełnianych skarpet. Założyć je na całą noc. Powtarzać, póki choroba nie zelżeje, co noc zmieniając proszek na świeżo zmielony.

Kąpiele rozgrzewające
Po wyjściu z wanny trzeba (koniecznie!) odleżeć co najmniej kilka godzin pod ciepłym przykryciem, najlepiej w łóżku. Najlepiej kąpać się bezpośrednio przed snem. Można też poddać moczeniu same nogi do kolan lub tylko stopy – warto wtedy zastosować wyższą temperaturę (jaką tylko wytrzyma nasza skóra bez bólu) niż przy kąpieli całego ciała. Moczymy się ok. 20 min.

Z macierzanką
Dwie garście suszonego ziela zalać 3 litrami wrzątku, gotować na maleńkim ogniu przez
5 min, odstawić na 20 min pod przykryciem, odcedzić i wlać do wody w wannie. Po kąpieli nie wycierać ciała, tylko owinąć się dużym ręcznikiem lub szlafrokiem i jeszcze 5 min poleżeć. Nie tylko uspokaja, ale również wzmacnia i regeneruje organizm, a także dezynfekuje skórę.

Laurowo-zbożowa
Po 5 łyżek płatków owsianych i otrąb pszennych oraz 2 łyżki liści laurowych wsypać do lnianego woreczka, szczelnie zawiązać, zalać 2 litrami wody, zagotować i zostawić pod przykryciem na 15 min. Odcedzić, płyn wlać do wody w wannie. Dodatkowo odświeża i pobudza.

Anyżowa
Garść owoców zalać litrem wody, zagotować, trzymać na maleńkim ogniu przez 20 min, odcedzić i wlać płyn do wody w wannie.

Jałowcowa
Około 1/2 kg młodych gałązek jałowca i garść jałowcowych jagód zalać 2 litrami wrzątku i gotować na małym ogniu przez 15 min. Odcedzić, przelać do ciepłej wody w wannie. Pomaga także przy artretyzmie, reumatyzmie, nerwobólach, oraz leczy skórę – na przykład wypryski, wygładza ją.

Sosnowa
Garść świeżych igieł sosnowych gotować przez 10 min w 2 litrach wody, odcedzić
i dolać do wody w wannie. Dodatkowo wspaniale odpręża, uspokaja, poprawia krążenie.

Jłodowa
1/2 kg szczytów jodłowych pędów lub 3 garście igieł zagotować w 3 litrach wody i podgrzewać na małym ogniu przez 20 min. Odcedzić i dodać do ciepłej wody w wannie. Zamiast pędów czy igieł można dodać po prostu 15–20 kropel olejku jodłowego.

Lipowa
200–300 g lipowych kwiatów (można je wymieszać z lipowymi liśćmi) zalać litrem letniej wody i gotować na małym ogniu przez
20 min. Odcedzić i wlać wywar do wody w wannie. Moczyć się w niej nawet do
30 min. Taka kąpiel również odświeża, uspokaja, jest bardzo korzystna między innymi w stanach wyczerpania i podczas rekonwalescencji. Zaleca się ją również dla dzieci.

Katarzyna Bury
Korzystałam m.in. z:
Agnieszka Barłóg, Zielarskie praktyki Agaty, Wydawnictwo Łódzkie, 1986.
Irena Gumowska, Ziółka i my, Wyd. PTTK „Kraj” 1983.

Autor: Katarzyna Bury
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.