Apteka… na parapecie

Apteka… na parapecie

Dawniej roślina ta była tak popularna, jak aloes. Współcześnie żyworódka wraca do łask dzięki swym cennym właściwościom leczniczym.

. Przy egzemie i atopowym zapaleniu skóry zaleca się stosowanie świeżego soku z rośliny lub maści. Żyworódka pozwala także pozbyć się kurzajek i piegów. Doskonale dezynfekuje różne rany i skaleczenia, działa też przeciwbólowo na stłuczenia.
Jak uprawiać?
Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana. Żyworódka rośnie dobrze prawie w każdej ziemi. Nie lubi jednak ciężkiej, zbitej i gliniastej. Najlepsze rezultaty osiągniemy, używając do hodowli ziemi ogrodniczej, przeznaczonej do ziół. Nie powinno się rośliny nawozić. Żyworódka nie lubi nadmiaru wody, więc należy ją podlewać umiarkowanie, zazwyczaj wystarczy raz na tydzień. Lubi oświetlone miejsca, ale nie na mocnym słońcu.


Uwaga:
•  Spożywanie nalewki jest niewskazane dla osób o podwyższonej zawartości potasu. Ze względu na obecność alkoholu nalewki nie powinny spożywać dzieci.

•  Liść żyworódki nie powinien mieć kontaktu z metalowymi przedmiotami, gdyż traci swoje cenne właściwości.
•  Właściwości lecznicze posiada roślina przynajmniej jednoroczna.

Spirytus z żyworódki (do przemywania)
Do ok. 1/4 szklanki soku z żyworódki dodaj
szklankę spirytusu salicylowego. Wymieszaj dokładnie płyn i przelej do małych buteleczek. Używaj do dezynfekcji zadrapań, małych ran.

W aptece
W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są różne preparaty zawierające ekstrakt z żyworódki, np. zasypka, żel, maść. Można także kupić czysty sok z rośliny.

Nalewka żyworódkowa
Około 1/4 szklanki soku z żyworódki wy-
mieszać ze szklanką spirytusu i przelać do
butelek.

Sok
Zielone łodyżki z liśćmi umyć, owinąć bibułką i trzymać w lodówce około 7 dni. Po tym czasie zmiażdżyć i wycisnąć sok. Płyn należy przechowywać w lodówce.

Maść
Tłuszcz (smalec wieprzowy, olej kokosowy, lanolina, wazelina), kilka liści żyworódki
Tłuszcz rozgrzać, liście żyworódki zmiażdżyć, następnie wrzucić do emaliowanego rondelka z tłuszczem. Pozostawić do ostygnięcia, usuwając większe kawałki rośliny. Gotową maść przełożyć do małego pojemnika i trzymać w lodówce.
Maść należy stosować przy zmianach skórnych, np. w przypadku atopowego zapalenia skóry. Nie używać na rany.

 Agnieszka Bożek
Korzystałam m.in. z:
Lewkowicz-Mosiej T., Leksykon roślin leczniczych, Świat Książki, Warszawa 2003.
Ożarowski A., Kalanchoe pierzasta – jako roślina lecznicza, Wiadomości Zielarskie, nr 4, 1991.
Żyworódka pierzasta. Roślinka stulecia. Rady praktyczne dyplomowanej bioenergoterapeutki Janiny Zawadzkiej. Wydane nakładem Wydawnictwa Skryptor, Gdańsk 1998.

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.