ANTYBIOTYKI ROŚLINNE

ANTYBIOTYKI ROŚLINNE

Wielu Czytelników po lekturze artykułu J. Matula „Czy antybiotyki”, zamieszczonym w poprzednim numerze, prosi o więcej informacji o antybiotykach roślinnych.

szczególne części roślin – znajdziemy je w liściach, kwiatach, owocach, a nawet korze. Mogą mieć postać płynną lub lotną. Wydzielają je drzewa i krzewy iglaste: sosna, świerk, jodła, tuja, czyli żywotnik czy jałowiec (w lasach iglastych, na przykład w tajdze, jest takie nagromadzenie fitoncydów w powietrzu, że… w zasadzie panują tam idealnie sterylne warunki, podobne do tych na sali operacyjnej).

 Podobnie drzewa i krzewy liściaste: czeremcha, eukaliptus, jarzębina, buk, klon, jaśminowiec, grab, topola, dereń, brzoza, czarna porzeczka, dzika róża, grejpfrut (fitoncydy, bardzo silne, zawarte są przede wszystkim w jego pestkach, wyciąg z nich chroni przed rozwojem wirusów, grzybów, bakterii, a nawet ameb, pomaga też na infekcje gardła, biegunki, a zewnętrznie na łupież czy grzybice).

 Najczęściej oczywiście spotykamy się z nimi w warzywach i roślinach zielnych:

l  cebuli,
l  czosnku,
l  papryce,
l  burakach,
l  pomidorze,
l  piołunie,
l  szałwii,
l  kolendrze,
l  tymianku,
l  oregano,
l  czarnuszce,
l  bazylii,
l  babce lancetowatej,
l  pokrzywie,
l  kukurydzy,
l  gorczycy,
l  pieprzu tureckim,
l  chrzanie,
l  koprze włoskim,
l  cząbrze, krwiściągu lekarskim,
l  mięcie pieprzowej,
l  nasturcji mniejszej,
l  nawłoci pospolitej,
l  nagietku.

Listę tę można by ciągnąć bardzo długo...
Część z nich, zawierających olejki eteryczne, wykorzystuje się w inhalacjach, inne spożywa na surowo lub jako dodatek do potraw.

Jeszcze inne stosuje się zewnętrznie (kwiaty rumianku i krwawnika, kłącza tataraku). Kolejne można wykorzystać i zewnętrznie, i wewnętrznie (babka lancetowata czy szałwia).

Właściwości antybiotyczne ma również pochodzący pośrednio z roślin miód, a także propolis, zawierający około 300 różnych związków kit pszczeli wytwarzany z żywic roślinnych (o jego właściwościach wiedzą same pszczoły, które dezynfekują nim ul, na przykład pokrywając odpady zbyt ciężkie i pokaźne, by możliwe było usunięcie ich poza siedzibę).

Fitoncydy (i miód) stanowią niemal pełnowartościową alternatywę dla sztucznych i naturalnych antybiotyków, a także dla sulfonamidów.

Jan Matul
O właściwościach warzywnych antybiotyków przeczytasz na następnych stronach.

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.