Borówka czarna

Borówka czarna, zwana potocznie czarną jagodą, należy do rodziny borówkowatych. Jest krzewinką rosnącą w naszych lasach. Owoce borówki czarnej są jednym z najstarszych leków przeciwbiegunkowych. Polecał je już Dioskurides (I w. p.n.e.). Zawierają do 15% garbników, mieszaninę antocyjanów (myrtylinę), do 7% kwasów organicznych, około 8% pektyn, 20-30% sacharozy, witaminy (C, Bl, A), karotenoidy. W liściach są również garbniki, cukry, kwasy organiczne, a ponadto flawonoidy i inne składniki.

Owoce są lekiem antybiegunkowym i bakteriostatycznym. Najskuteczniejsze są w formie naparów i odwarów. Odwary i świeże owoce działają też przeciwrobaczycowo. Ponadto dzięki witaminie P zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawiają zdolność widzenia w nocy dzięki prowitaminie A.

Napar sporządzamy, biorąc 10-15 g suchych owoców na 250 ml wody i pijemy 2-3 razy dziennie albo płuczemy nim jamę ustną lub gardło w wypadkach łagodnych nieżytów.

Liście borówki mają wyraźne właściwości przeciwcukrzycowe, a także bakteriobójcze, przeciwzapalne i moczopędne. Jako lek przeciwcukrzycowy stosuje się je również w mieszankach. Na przykład takie „ziółka przeciwcukrzycowe” poleca profesor Jan Muszyński (Roślinne leki ludowe, LSW 1958):

100 gramów (części) liści borówki czarnej

100 gramów (części) ziela rutwicy lekarskiej

50 gramów (części) kwiatu bzu czarnego

30 gramów (części) ziela jemioły

Przygotować napar i pić 2-3 szklanki dziennie.

Podobne działanie mają też łupiny fasoli. Właśnie w tych łupinach i w zielu rutwicy znaleziono związki pochodne guanidyny, którym przypisuje się działanie przeciwcukrzycowe. Rzecz jasna wszelkie kuracje przeciwcukrzycowe muszą być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarską.

Napar z liści borówki czarnej sporządzamy, biorąc płaską łyżkę liści na szklankę wody. Pić należy po pół szklankinaparu 2-3 razy dziennie.

Jagody zbiera się, gdy są w pełni dojrzałe i suszy początkowo na słońcu lub ciepłej płycie kuchennej, potem w temperaturze do 60°C (w zbyt wysokiej temperaturze przypalają się, a w zbyt niskiej – pleśnieją).

Liście zbiera się w okresie kwitnienia borówki czarnej – w maju – i suszy w cieniu, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C.

Z książki Ziółka i my Ireny Gumowskiej, której wznowienie ukazało się nakładem Twojego Wydawnictwa.

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.