Problemy z wrzodami

Problemy z wrzodami

Przejściowe pory roku to czas, kiedy nasilają się dolegliwości związane z chorobami wrzodowymi. Wrzody lubią zwłaszcza… wiosnę. Dlaczego? Ponieważ w naszym organizmie zachodzą wówczas zmiany hormonalne, mające między innymi wpływ na produkcję soków trawiennych. Ale przyczyn jest więcej i tylko wielokierunkowe działania w celu ich eliminacji pozwolą nam cieszyć się tą piękną porą roku.

Pierwsze ostrzeżenia

Nasze ciało wysyła sygnały ostrzegające o chorobie wrzodowej, często jednak nie reagujemy na nie – w efekcie możemy się doprowadzić do stanu, w którym konieczna będzie już hospitalizacja (mowa o krwotoku i wymiotowaniu krwią). W chorobie wrzodowej żołądka niepokojącymi sygnałami mogą być: wieczne uczucie głodu, ssanie lub pieczenie odczuwane w nadbrzuszu, czasem również wzdęcia lub mdłości po zjedzeniu bardzo obfitego posiłku. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej od 30 minut do 3 godzin po jedzeniu. Dla odmiany dolegliwości w chorobie wrzodowej dwunastnicy odczuwamy zazwyczaj w nocy lub nad ranem (a zjedzenie posiłku na pewien czas je łagodzi) i powracają co kilka miesięcy, przede wszystkim we wspomnianym okresie przejściowym. Należą do nich nudności, wymioty, piekąca zgaga, wzdęcia, niesmak w ustach, naprzemienne zaparcia i biegunki, niekiedy także napady czkawki, brak apetytu, a c...

Autor: Anna Głogowska i Danuta Haliniak
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.