Domowe kosmetyki z jajek

Domowe kosmetyki z jajek

Jajka spożywamy bardzo często, ale nie zawsze znamy ich wartości odżywcze. Są doskonałym źródłem żelaza, fosforu, siarki, wapnia, potasu, magnezu, miedzi, cynku, manganu i jodu. Zawierają wiele witamin: A, B, D, E, PP, H i K. Szczególnie polecane są osobom starszym, sportowcom, dzieciom i w czasie rekonwalescencji.

W dawnej medycynie ludo- wej uważane było za lek na wiele dolegliwości. Doktor F. Oesterlen w 1861 roku opisał obszernie jajko jako środek leczniczy. Produkty na bazie białka i żółtka polecano przy zatruciach cyną, miedzią, srebrem i kwasami. Samo białko było zalecane przy nieżycie jelit, biegunce, czerwonce, zapaleniu oskrzeli. Ubita piana z białek miała przyspieszać gojenie się ran, odleżyn i oparzeń.

W czasie choroby podawano żółtko zmieszane z masłem, śmietaną, olejami roślinnymi, żywicami, miodem i cukrem. Taką mik- sturę zalecano w celu skrócenia okresu rekonwalescencji.

Dziś jajka to przede wszystkim składnik potraw. Pojawiają się też często w naturalnych domowych kosmetykach jako dodatek do odżywczych maseczek do włosów czy twarzy. Ze zmielonych skorupek można także przygotować domowy peeling do ciała.  Dzięki witaminom i składnikom mineralnym zawartym w jajkach domowe kosmety...

Autor: Monika Laskowska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.