Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi to roślina spożywana już od najdawniejszych czasów jako antidotum na różne dolegliwości. Z czasem o niej zapomniano, jednak ostatnio zagościła znów w domowej kuchni i apteczce.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) zwany bywa czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Jego środowiskiem naturalnym są wilgotne, cieniste lasy. Możemy go zaleźć w Sudetach, Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej czy Białowieskiej. Jest rośliną o bezlistnej łodydze, lancetowatych liściach oraz białożółtej cebuli. Osiąga do 50 cm wysokości, kwitnie w maju wytwarzając białe kwiatostany.

Wydziela specyficzny czosnkowy zapach, który unosi się w miejscu jego występowania. Według starogermańskiej legendy roślina była pierwszym pożywieniem niedźwiedzi po przebudzeniu ze snu zimowego – stąd jej nazwa. Zioło miało dawać zwierzętom siłę i zdrowie, dlatego też czosnkiem zainteresowali się ludzie.

Co zawiera?
Czosnek niedźwiedzi jest źródłem witaminy A, E i C oraz składników mineralnych: żelaza (30% więcej niż pospolity), manganu, siarki, selenu. Zawiera także flawonoidy, saponiny, enzymy i aminokwasy.

Czosnek niedźwiedzi w Polsce jest objęty częściową ochroną, ale można go uprawiać w ogródku czy na balkonie. Cebule należy sadzić na przełomie września i października, podlewać i odchwaszczać. Roślina lubi cień i żyzną, przepuszczalną ziemię. Jest mrozoodporna, więc nie musimy się o nią martwić zimą.

Pora zbierania
W medycynie ludowej wykorzystywano liście, cebulki oraz sok z czosnku niedźwiedziego. Liście najlepiej zbierać w kwietniu i maju, kiedy są jeszcze młode, zaś cebulki – we wrześniu i październiku. Najwięcej właściwości ma świeży czosnek.

Właściwości i zastosowanie
Czosnek niedźwiedzi, ze względu na swoje lecznicze właściwości, znalazł zastosowanie w leczeniu wielu chorób i schorzeń.

Na żył zwapnienie i obniżenie ciśnienia
Udowodniono, że związki obecne w roślinie regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krążenia, m.in. zawału czy udaru. Roślina zawiera adenozynę, która zmniejsza lepkość krwi. Ponadto substancja ta rozszerza naczynia krwionośne – obniża ciśnienie krwi.

Na pobudzenie apetytu
Dzięki temu, że zawiera dużo żelaza (30% więcej niż pospolity czosnek) wspomaga leczenie anemii, zaś witaminy A, E i C wspomagają trawienie.

Czosnek niedźwiedzi pobudza też apetyt – należy 2–3 razy dziennie spożywać posiekane liście rośliny lub wypić 10–20 kropli soku z jej cebulek wymieszanych z mlekiem.

Na pokonanie infekcji
Czosnek niedźwiedzi, podobnie jak pospolity, zawiera allinę i allicynę, które działają jak antybiotyk. Witamina C wzmacnia organizm. Spożywając roślinę, pozbędziemy się przeziębienia i innych infekcji wirusowych.

Na włosów i paznokci wzmocnienie
Zioło, dzięki bogactwu składników – głównie siarki, która jest podstawowym składnikiem białka – wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Tak więc czosnek niedźwiedzi zadba o nasze zdrowie, ale również o urodę.

Na pobudzenie układu immunologicznego
Czosnek zawiera duże ilości związków siarki, które są silnymi przeciwutleniaczami. Ponadto pobudzają one układ immunologiczny do walki z komórkami nowotworowymi oraz chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of the American Cancer Society” wynika, że ...

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.