Czosnaczek – niedoceniana roślina

Czosnaczek – niedoceniana roślina

Czosnaczek pospolity to mało znana roślinka, która posiada liczne właściwości zdrowotne. Jego liście po roztarciu wytwarzają charakterystyczny czosnkowy zapach, korzenie zaś pachną chrzanem. Z nasion mona przyrządzić… musztardę.

Czosnaczek pospolity (Alliaria petiolata) to dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych, która posiada wyrazisty, pikantny smak, zbliżony do czosnkowego.

Występuje w Europie, Azji zachodniej, na Półwyspie Indyjskim i w Afryce Północnej. Możemy go spotkać także w Ameryce Północnej, gdzie został sztucznie wprowadzony. Pospolicie rośnie w całej Polsce, w jasnych lasach i na ich obrzeżach, wzdłuż dróg i ogrodzeń. Pojawia się już w marcu, a okres jego kwitnienia trwa od kwietnia do lipca. Osiąga wysokość od 20–100 cm. Ma sercowato-trójkątne, nieregularnie ząbkowane, krótkoogonkowe liście, które po roztarciu pachną czosnkiem. Kwiaty są śnieżnobiałe, a owoce to wydłużona łuszczyna o okrągłych, czarnych nasionach.

Surowiec lekarski
Wszystkie części czosnaczka pospolitego są jadalne. Korzenie przypominają w smaku chrzan. Najlepiej zbierać je wc...

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.