Rabarbar – czy pamiętasz ten smak?

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa zapachu i smaku kompotu z rabarbaru czy ciasta drożdżowego? Nie wszyscy jednak wiedzą, że rabarbar wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej.

Pierwsze wzmianki o rabarbarze pochodzą z chińskiego zielnika z 2700 r. p.n.e. Korzeń rośliny znalazł się na liście 500 ziół leczniczych, sporządzonej przez rzymskiego lekarza Dioskuridesa. Jednak swój renesans rabarbar przeżył dopiero pod koniec XIII w., a wraz z upływem czasu dotarł do Europy. Pod koniec XVIII wieku w Europie i Ameryce Północnej gotowany rabarbar zagościł w kuchni pod różnymi postaciami. W tym czasie powstał wiktoriański pudding z rabarbarem i kremem z mleka i jaj. W Ameryce Północnej sproszkowany rzewień nazwano „rośliną na placki”.

Rzewień dłoniasty (Rheum palmatum) to roślina wieloletnia, która posiada grube kłącza oraz liczne, mięsiste korzenie. Wytwarza duże, dłoniaste i głęboko wycinane liście. Zakwita grubym pędem kwiatowym o drobnych, zielonkawych kwiatach zebranych w wiechowate kwiatostany. Do celów leczniczych uprawia się dwa gatunki – rze...

Autor: Izabela Adamczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.