ALGI  – skarby z wody

ALGI – skarby z wody

Jeszcze przed kilkudziesięciu laty algi wykorzystywali, jako pokarm i w celach leczniczych, przede wszystkim Azjaci. Teraz powstają farmy wodne, na których się je uprawia. Algi pomagają chronić środowisko (są biosorbentami metali ciężkich), przetwarza się je na biopaliwa i nawozy, używa jako produktów spożywczych, suplementów diety, zajmują ważne miejsce w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Algi (niekiedy nazywane też wodorostami lub glonami) to rośliny zarodnikowe, należące do plechowatych, jedne z pierwszych, jakie pojawiły się na Ziemi – 1,5 biliona lat temu! Żyją we wszystkich strefach klimatycznych, w środowisku wodnym lub wilgotnym, jedne osiągają kilka milimetrów, inne… kilka metrów. W zależności od zawartych w komórkach barwników potocznie dzieli się je na brunatnice, zielenice i krasnorosty. Są bogate w beta-karoten, witaminy A, C, E, K, B, PP, aminokwasy egzogenne, kwas linolenowy i hialuronowy, żelazo (uważane są za najlepsze łatwo przyswajalne źródło tego minerału), jod (tylko algi morskie), brom, potas, mangan, cynk, miedź, magnez, pełnowartościowe białka, a także tłuszcze i węglowodany.

Skóra jak nowa
Sam skład alg przemawia za tym, że znajdują zastosowanie w kosmetologii – około 60% substancji czynnych w nich to polisachary...

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.