Co zrobić, gdy użądli pszczoła lub „utnie” komar?

Co zrobić, gdy użądli pszczoła lub „utnie” komar?

Zbliża się lato, a wraz nim wakacje – czas odpoczynku i relaksu. Wyruszymy więc na różne wycieczki, spacery do lasu i na łąkę. Niestety spotkamy tam też naszych wiernych towarzyszy lata – pszczoły, osy, trzmiele, komary, kleszcze. Mimo iż zastosujemy różne środki odstraszające, nie zawsze uchronimy się przed użądleniem czy ukąszeniem. Co zrobić, gdy użądli pszczoła czy „utnie” komar?

Krew człowieka jest znakomitym pokarmem dla komarów, pcheł i kleszczy, dlatego atakują i kłują. Inne owady – pszczoły i osy żądlą, gdyż widzą w nas zagrożenie. Użądlenie owada wywołuje kłujący, silny ból, zaczerwienienie, opuchliznę oraz silne swędzenie.

Co zrobić,
gdy użądli osa lub pszczoła?

Pszczoła miodna (robotnica) żądli tylko raz w życiu, zaś osy i szerszenie – wielokrotnie (nie pozostawiając żądła), do całkowitego wyczerpania się zapasu jadu. Rzadziej, ale spotyka się także użądlenia przez trzmiela. Gdy użądli nas pszczoła, chcemy się jak najszybciej pozbyć żądła. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jak zrobić to dobrze. Nie wolno wyciągać żądła pęsetą, bo może spowodować to wciśnięcie reszty jadu do organizmu! Najlepiej żądło zdrapać ze skóry za pomocą np. karty bankowej czy paznokcia.

W aptece można kupić zestaw do usunięcia żądła, więc warto go mieć przy sobie, wybierając się w podróż. Dostępne są także (bez recepty) maści, kremy, aerozole na ukąszenia. Istnieją jednak sprawdzone naturalne sposoby – okłady ze środków z domowej apteczki:

l   Przyłóż plasterek świeżej cebuli – znany od najdawniejszych czasów, skuteczny domowy sposób na użądlenia pszczół, os i szerszeni, który łagodzi ból i ściąga opuchliznę.

l   Zrób okład z octu, octu winnego lub soku z cytryny na miejsce użądlenia przez osę, gdyż jad tego owada ma odczyn zasadowy. Wacik nasączony octem przyłóż do bolącego miejsca i przylep plastrem. Zmniejszy to ból, obrzęk i swędzenie.

l   Soda oczyszczona sprawdzi się przy użądleniu przez pszczołę, gdyż jad owada ma odczyn kwaśny, a soda go zneutralizuje. Przyłóż więc do chorego miejsca okład z sody rozpuszczonej w wodzie (łyżeczka sody na szklankę wody).

l   Rozgnieć liść babki lancetowatej, szałwii lub melisy, po czym wetrzyj w miejsce użądlenia i wokół niego.

l   Zrób okład z plasterka surowego ziemniaka lub ze startego ugotowanego.

l   Owiń kostkę lodu w czystą ściereczkę i przyłóż na obolałe miejsce.

l   Nałóż na obolałe miejsce pastę z aspiryny (rozgniecioną tabletkę wymieszaj z odrobiną wody), żeby przyspieszyć rozkład trucizny. Uwaga: zrezygnuj z tej metody jeśli masz uczulenie na aspirynę, nie stosuj też u dzieci).
l   Natrzyj miejsce użądlenia śliną i cukrem.

l   Nakładaj na użądlone miejsce po kropli olejku z drzewa herbacianego kilka razy dziennie. Pozwoli to zmniejszyć obrzęk.

Co zrobić, gdy „utnie” komar?
Skórę kłują tylko komarzyce, które muszą napić się krwi, by złożyć jaja. Wprowadzają do ranki silnie piekącą wydzielinę, aby ułatwić sobie ssanie krwi. Gryzą też pchły, plus...

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.