Kasztany jadalne

iu piersi i zalegającym w nich mleku u kobiet karmiących. Mielona skórka okrywająca orzech ma właściwości tonizujące i ułatwiające trawienie.

Współczesne lecznictwo używa najczęściej liści i kory kasztana jadalnego. Znajdują się w nich między innymi garbniki, pektyny, glukoza, arabinoza, sacharoza oraz substancje żywicowe i żelazo. Liście i korę stosuje się w schorzeniach naczyń krwionośnych, przy obrzękach pochodzenia limfatycznego, w stanach zapalnych tkanki łącznej oraz przy leczeniu żylaków i hemoroidów.

Wysoko ceniony jest także miód kasztanowy o silnym, nieco ostrym zapachu i gorzkawym smaku. Niezwykle zasobny w związki mineralne, odznacza się właściwościami napotnymi, wykrztuśnymi i pobudzającymi krążenie krwi. Zaleca się go szczególnie osobom anemicznym, przemęczonym oraz pragnącym przybrać na wadze.

Skórki z owoców kasztana jadalnego oraz jego liście są składnikami szamponów koloryzujących włosy na złotawy kolor, a kwiaty stosuje się do aromatyzowania.

Kasztany uchodziły kiedyś za  skuteczny afrodyzjak – w epoce elżbietańskiej, uważano, że „pobudzają Wenus” – jak to określa

J. J. Wecker w swojej Księdze sekretów z XVI w. Podaje tam również przepis na miłosny napój z kasztanów: „Namocz kasztany w muscadet, następnie ugotuj z satyrionem (10), ziarnami sosny (4 uncje), pistacjami (4 uncje), ziarnami stulisza lekar- skiego (2 uncje), kubebą (1 uncja), cynamonem (1/2 uncji) i cukrem. Pij przed spotkaniem z nadobną damą”.

Współcześnie kasztany można u nas dostać w dużych supermarketach oraz – pieczone – z rzadka pojawiają się jesienią na ulicach dużych miast. Wcale nie gorsze niż te z Placu Pigalle… Naprawdę warto je spróbować, mogą urozmaicić niejedno danie i na pewno są zdrowsze jako przekąska do pogryzania niż chociażby chipsy czy czekoladowe batoniki.

Kasia Bury

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.