Bukwica lekarska  (Stachys officinalis, Betonica officinalis)

Bukwica lekarska (Stachys officinalis, Betonica officinalis)

Jest ziołem, które dziś przeżywa swój mały renesans. Lecznicze właściwości bukwicy długo budziły kontrowersje wśród naukowców. Badania potwierdzają jednak jej skuteczność w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, chorób bakteryjnych i dobroczynny wpływ na organizm. Warto stosować ją również w kosmetyce i kuchni.

Bukwica lekarska, zwana też czyśćcem lekarskim lub betonijką, jest rośliną wieloletnią z rodziny jasnotowatych, osiągającą wysokość 30–90 cm. Łodygę ma wzniesioną, słabo rozgałęzioną, w przekroju czterokanciastą i skąpo ulistnioną. Liście odziomkowe wyrastające z kłącza, o kształcie podłużnym i jajowatym, są ząbkowane, z długimi ogonkami. Natomiast liście łodygowe są siedzące, położone naprzeciwlegle. Roślina jest pokryta szorstkimi włoskami.Kwitnie od czerwca do września. Purpurowe kwiaty zebrane są w pozorny kłos na szczycie pędu. Bukwica ma przyjemny, balsamiczny zapach i gorzkawy, nieco ostry smak, który zawdzięcza znacznym ilościom garbników i goryczy. Owocem jest rozłupnia.

 Wywodzi się z krajów Afryki Północnej – Algierii, Maroko i Tunezji. Obecnie występuje przede wszystkim w Europie i w Azji Północnej. W Polsce rośnie na terenie całego kraju od niżu po regiel dolny, w świetlistych dąbrowach i borach mieszanych, porasta skraje lasów i bagien, rowy, śródleśne łąki, zarośla, zbocza dróg i nasłonecznione wzgórza. Występuje przeważnie pojedynczo lub w dużym rozproszeniu, jeśli tworzy skupiska. Odmiany o białych i różowych kwiatach uprawiane są jako rośliny rabatowe i naturalizowane na trawnikach i łąkach.

Bukwicę lekarską pozyskuje się ze stanowisk naturalnych. Surowcem zielarskim są ziele Herba betonice i liście Folium betonice.

Liście do suszenia zbiera się późną wiosną lub wczesnym latem przed kwitnieniem i suszy w przewiewnym i zacienionym miejscu w temperaturze otoczenia lub w suszarni w temperaturze do 35°C. Świeżych liści można używać przez cały okres wzrostu. Natomiast od czerwca do września, w czasie kwitnienia rośliny, zbiera się górne fragmenty wraz z liśćmi odziomkowymi i suszy w tych samych warunkach co liście. Kwiaty zaraz po otwarciu zbiera się do suszenia do potpourri. W czasie kwitnienia pozyskuje się je do bieżącego użytku. Nasiona zbiera się wczesną wiosną i przechowuje w ciemnym, suchym pojemniku. Rośliny z przekwitniętymi kwiatami i zdrewniałe łodygi nie nadają się do suszenia.

...
Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.