Morwa

Morwa

Prowadzone w ostatnich latach badania dowodzą, że zawarte w liściach morwy związki polifenolowe mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i układu nerwowego, nowotworów czy otyłości.

Najczęściej wykorzystywana i rosnąca w Polsce jest morwa biała (Morus alba). To drzewo średnich rozmiarów o owocach wyglądem przypominających jeżyny. W zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną lub czarną. Są one słodkie i lekko mdłe w smaku. Pojawiają się pod koniec lipca.

Te niewielkie drzewa uprawiane są w wielu krajach Azji, Europy i Ameryki, w Polsce rosną w przydomowych ogródkach i parkach. Liście morwy pierwotnie były pożywieniem dla larw jedwabników w krajach, w których produkuje się naturalny jedwab.

Surowiec zielarski
Owoce, liście i kora morwy, były wykorzystywane już w starożytnej medycynie chińskiej, m.in. w leczeniu gorączki, kaszlu czy w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi.

Zawartość i właściwości
Dojrzałe owoce morwy są źródłem: fruktozy, glukozy oraz sacharozy (trochę ...

Autor: Izabela Adamczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.