Yin i yang

System yin–yang odnosi się do wszystkich zjawisk. W organizmie człowieka również zachodzą przemiany yin–yang; co dwie godziny, zgodnie z dobowym zegarem organów, swoje maksimum osiąga organ wewnętrzny yin na przemian z organem wewnętrznym yang.

Przemiany te zachodzą również w dłuższych, powtarzających się cyklach; w cyklach miesięcznych, rocznych itp. I jeśli w przemianach tych następują zakłócenia – coś przebiega zbyt wolno lub zbyt szybko, w organizmie człowieka obserwujemy długotrwały nadmiar gorąca z równoczesnym niedoborem wilgoci lub długotrwałe wychłodzenie, z nadmiarem śluzu i wilgoci z równoczesnym niedoborem ciepła – to możemy mówić o nierównowadze w organizmie człowieka, o chorobie.

Proszę zauważyć, że w systemie yin–yang, w ten sam sposób opisujemy zjawiska w pogodzie i stan zdrowia człowieka, bo przecież człowiek jest częścią przyrody. I w ten sam sposób opisujemy rodzaje diety, na przykład możemy powiedzieć o kimś, że stosuje nadmiernie rozgrzewającą dietę, co oznacza, że je zbyt dużo silnie rozgrzewających produktów yang i używa dużo silnie rozgrzewających przypraw ty...

Autor: Anna Czelej
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.