Owoce jesieni

Owoce jesieni

Jesień to pora roku obfitująca w kolorowe owoce, które zbieramy, często nie zdając sobie sprawy z ich właściwości prozdrowotnych. Głóg, jarzębina, rokitnik, dzika róża czy tarnina to rośliny bogate w składniki mineralne i witaminy wzmacniające odporność organizmu i chroniące przed różnymi chorobami. Pisaliśmy o nich wielokrotnie, dziś przypominamy je w skrócie.

ntocyjany, fitosterol, garbniki, kwasy organiczne, prunazynę, pektyny, cukry, gumy, woski, składniki mineralne: wapń, potas, magnez oraz witaminę C. Związki flawonowe obniżają ciśnienie krwi, dbają o odpowiedni poziom cholesterolu, uszczelniają naczynia włosowate i ograniczają tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych – chronią przed miażdżycą i chorobami serca. Wykazują działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, spowalniają ruchy robaczkowe jelit oraz pomocne są w leczeniu nieżytów żołądka i biegunki.
Odwar z suszonych owoców działa zapierająco, a sok przeczyszczająco. Płukanie sokiem pomaga w schorzeniach gardła, dziąseł i śluzówki jamy ustnej.
Przemrożone owoce można spożywać surowe, wykorzystać do marmolad, dżemów, kompotów, galaretek. Nadają się też produkcji nalewek, win i likierów.

Przepisy

Ze wszystkich owoców można sporządzać odwary, napary i herbatki.

Odwar z owoców suszonych

7–8 jagód tarniny zalać szklanką wody i zagotować, a potem trzymać na małym ogniu, póki nie wyparuje około 1/3 płynu. Resztę odcedzić i pić taką porcję 3 razy dziennie, 20–30 minut przed posiłkiem.
Sok z tarniny
W pełni dojrzałe, zdrowe owoce należy starannie umyć i razem z cukrem do smaku wrzucić do sokoparownika. Uzyskanym sokiem napełnić podgrzane butelki, szczelnie zamknąć i chłodzić w pozycji leżącej. Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.
Uwaga! Sok wyciskany na zimno nie nadaje się do konserwacji, należy więc pić go natychmiast – zwykle po lekkim chociaż dosłodzeniu, bo jest bardzo kwaśny. Za to orzeźwiający i aromatyczny, najlepszy po lekkim schłodzeniu.
Sok z rokitnika
Kilogram owoców (zebranych po przymrozkach), około kilograma cukru
Owoce zasyp cukrem, odstaw na 10 godzin. Następnie doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 25 minut. Przecedź sok i wlej do butelek. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Sok z dzikiej róży
2 kg owoców dzikiej róży,
około 1 kg cukru, 0,5 l wody
Owoce dzikiej róży dokładnie opłucz, usuń ogonki. Następnie rozetnij owoce na pół, usuń pestki. Owoce rozdrobnij, wsyp do rondla, dodaj cukier i wodę. Odstaw na
10–12 godzin pod przykryciem. Następnie całość zagotuj, po czym przecedź przez
gęste sitko lub gazę. Gorący sok rozlej
do buteleczek, szczelnie zakręć i pasteryzuj 8–10 minut. Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Agnieszka Bożek
Korzystałam m.in. z:
A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, IWZZ Warszawa 1987.
M.E. Senderski, Zioła w leczeniu dolegliwości i chorób układu trawiennego oraz wątroby i trzustki,
Podkowa Leśna 2009.
Rośliny lecznicze. Atlas, Warszawa 1993.
Leksykon ziół, Dragon, Bielsko-Biała 2016.

 

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.