Więź człowieka z lasem

Więź człowieka z lasem

Więź pomiędzy lasem a człowiekiem istniała od zawsze. Jest ona jednak o wiele głębsza i silniejsza, niż podejrzewano. Naukowcy potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia, że rośliny, bez naszego świadomego udziału, same nawiązują kontakt z naszym systemem immunologicznym i wzmacniają siły obronne organizmu.

Ostatnie prace badawcze potwierdzają, że drzewa wydzielają niewidoczne dla nas substancje eliminujące komórki nowotworowe. Lista schorzeń, jakie „leczy” las, jest długa, a lekarze co pewien czas dopisują do niej kolejne pozycje.

Leśne kąpiele
Tym zagadnieniem naukowcy zajmują się już od dawna, a w badaniach przodują Japończycy. Niedawno ogłosili kolejne wyniki terapii „shinrin yoku”, czyli „leśnych kąpieli”. Program ten jest realizowany w lasach od roku 2004 i obejmuje wiele zróżnicowanych badań. Prowadzone są też regularne obserwacje osób korzystających z „leśnych kąpieli”.

Do projektu włączyły się japońskie placówki naukowe, instytuty badawcze i medyczne, kliniki oraz służby leśne. Naukowcy mierzą, analizują i wyciągają wnioski. A wszystko po to, żeby uchwycić jak najwięcej zdrowotnych oddziaływań lasu na ludzi. Ucze...

Autor: Ilona Słojewska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.