Jarmuż (Brassica oleracea) jest jedną z najstarszych roślin kapustnych. Przez bardzo długi okres pozostawał zapomniany. Od niedawna przeżywa swój renesans.
Biorąc pod uwagę wysoką wartość odżywczą i nie najgorsze właściwości smakowe, należy żałować, że spożycie jarmużu w Polsce jest ciągle niskie. To warzywo może uchronić nas przed wieloma chorobami, a dzięki swojemu niezwykle dekoracyjnemu wyglądowi mile zaskoczy też w kuchni.
Warzywa krzyżowe, czy inaczej kapustne, są wielką rodziną, do której należy aż 380 gatunków, w tym przede wszystkim, obok gorczycy, rzodkwi i rzeżuchy ogrodowej, uprawiane na całej kuli ziemskiej liczne odmiany kapusty i rzepy – od kalafiora i brokułu aż po kapustę białą i czerwoną. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie.
Starożytni Grecy i Rzymianie znali kilka odmian tego warzywa. Za przodka dzisiejszego jarmużu uważa się odmianę wyhodowaną przez Samnitów, jeden z ludów italskich zamieszkujących część środkowej Italii na wschód od Lacjum, zwaną przez starożytnych Rzymian jarmuż...