Dieta pegan to połączenie  zasad diety paleo i wegańskiej

Dieta pegan to połączenie zasad diety paleo i wegańskiej

Pomysł niezwykle oryginalny – połączyć dwa wykluczające się systemy żywieniowe – oba pretendujące do najzdrowszych rozwiązań dla współczesnego schorowanego społeczeństwa – i stworzyć zupełnie niezależny system. Dieta pegan to kompilacja zaleceń, które ostatecznie nie są ani paleo, ani wegańskie, ale mogą pomóc wielu osobom zadbać o zgrabną sylwetkę i podreperować zdrowie.

Tego kontrowersyjnego w założeniu połączenia dokonał amerykański lekarz, zwolennik medycyny funkcjonalnej, dr Mark Hyman.Dieta paleo funkcjonuje na rynku już od kilku lat i zamiast przeminąć, jak każda inna chwilowo modna dieta, rozrasta się do systemu rewolucjonizującego nasze myślenie o żywieniu i dietetyce. Bywa oceniana wyżej niż dieta śródziemnomorska i znajduje zastosowanie w dietetyce klinicznej. Jest zalecana w profilaktyce i leczeniu chorób autoimmunologicznych, przede wszystkim chorób tarczycy, nietolerancji i alergii pokarmowych. Choć oficjalnych badań na ten temat nie przeprowadzono.

Pozytywne efekty stosowania dobrze zbilansowanej diety wegańskiej znane są od bardzo dawna. Jest dosyć restrykcyjna, ale skutecznie chroni przed chorobami metabolicznymi, czyli otyłością, cukrzycą, chorobami układu krążenia i nowotworami. Weganie zapadają na nie znacznie rzadziej niż mięsożercy.

Aby lepiej zrozumi...

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.