Pomyśl i… chudnij

Pomyśl i… chudnij

Czy wiesz, że ćwicząc swój mózg, możesz schudnąć? I wcale nie trzeba ćwiczyć fizycznie w myślach ani grać w szachy.

Ćwiczenie w myślach wcale nie jest takie niemożliwe. Naukowcy odkryli, że wyłącznie myśląc o wykonaniu „brzuszków” lub „pompek” i dokładnie analizując w myślach to ćwiczenie – uruchamiamy dokładnie te same partie mięśni, które fatygujemy przy fizycznym wykonywaniu tych ćwiczeń.
Mózg to skomplikowane narzędzie. Chyba najbardziej ze wszystkich, jakie człowiek posiada. Podzielony na wiele współpracujących ze sobą części, wciąż jest zagadką dla nauki. Jedną z nich jest płat czołowy odpowiedzialny m.in. za myślenie, pamięć, ocenę emocji i sytuacji oraz wolę działania i podejmowania decyzji.

Uruchamiając ten fragment naszego mózgu, po pewnym okresie ćwiczeń – będziemy potrafili odmówić sobie „bezboleśnie” każdego kawałka tortu i lodów,
które normalnie zafundowałyby nam dodatkowe kalorie.

Poczyniono w laboratorium doświadczenie, w którym podłączono mózg do specjalnego skanera i jego pracę obserwowano na ekranie. W tym samym czasie badanej pokazano realistyczne zdjęcie kipiącego śmietaną kawałka czekoladowego tortu. Mózg rozpoznał, co jest na zdjęciu i spowodował natychmiast w organizmie kobiety ślinotok i wydzielanie kwasów trawiennych w żołądku. Na monitorze słupek wykresu zainteresowania poleciał wysoko w górę. W tym momencie polecono kobiecie, aby wszystkimi siłami spróbowała sobie racjonalnie przemyśleć niekorzystne skutki zjedzenia tej wspaniałej słodyczy. Badana wyobraziła więc sobie przybranie na wadze, widziała szafę z ubraniami, w które już się nie mieści, liczyła koszty zakupów nowych sukienek, wreszcie stwierdziła, że tort jest na pewno nieświeży i niedobry. Poskutkowało. Słupek wykresu chęci zjedzenia tortu gwałtownie zaczął spadać. W przełożeniu na język neurologów znaczyło to, iż mózg zatrudnił obwody płata czołowego do stłumienia efektów pragnienia zjedzenia słodyczy.

Siedząc przy takiej aparaturze i spoglądając na rosnący i malejący słupek wykresu naszej zachcianki, można za pomocą myślenia powodować stałe utrzymanie tego słupka jak najniżej. „Przetłumaczyliśmy” więc sobie, że po prostu zjedzenie tego tortu jest dla nas niewskazane.

Pewnie trochę trudniej będzie bez wizualizacji na ekranie, ale przecież to samo możemy robić bez aparatury. Po kilkunastu seansach „odmawiania” sobie tortu (albo innych rzeczy typu alkohol, papierosy) będziemy potrafili całkowicie z niego zrezygnować. Jedynie dzięki ćwiczeniom w myślach.

A więc chcieć – to móc?
JF

...
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.