Rośliny oczyszczające powietrze

Problem smogu staje się coraz poważniejszy. Ministerstwo Zdrowia podaje, iż wg WHO w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób – ponad 15 razy więcej niż wskutek nieszczęśliwych wypadków drogowych. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do m.in. astmy i alergii.

Smog to zjawisko atmosferyczne składające się z trzech elementów – zanieczyszczonego środowiska, bezwietrznej pogody i znacznego zamglenia. Zawiesina pylna składającą się z drobin o średnicy ok. 10 mikrometrów, oznaczona symbolem PM10, to mieszanka pochodzących z pieców popiołów, niespalonych drobin skał, sadzy i węglowodorów np. benzo(a)pirenu, wydzielającego się podczas spalania węgla, drewna i odpadów. W wyniku spalania tworzyw sztucznych powstają również toksyczne dioksyny.

Smog… niszczyciel
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza niekorzystnie wpływa na zdrowie. Substancje szkodliwe mogą przedostać się także do wody i gleby, po czym trafiają do wszystkich organizmów. Według ekspertów może zwiększyć się liczba zachorowań na astmę, alergie oraz inne infekcje układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. U starszych ludzi częściej będą się pojawiały kłopoty z sercem (nadciśnienie, zawały), a także niebezpieczne ataki duszności. Ludziom dokuczać będą choroby gardła, krtani, oskrzeli, kichanie, zapalenia spojówek, pieczenie i łzawienie oczu. Smog może także przyczynić się do bezsenności, zmęczenia, zaburzenia koncentracji.

Brońmy się przed smogiem...
Najprostszym i niezawodnym sposobem jest używanie masek przeciwsmogowych, które dostępne są w sprzedaży w wersji podstawowej dla biegaczy czy rowerzystów. Gdy stężenie groźnych pyłów i zanieczyszczeń przekracza normy, eksperci radzą pozostać w domach. Dlatego warto zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach. Możemy używać różnych urządzeń do nawilżania i oczyszczania powietrza. Warto jednak zastosować naturalne, zielone filtry, czyli rośliny doniczkowe, które oczyszczają i nawilżają powietrze. Badania zainicjowane przez NASA w latach 70. XX wie-
ku pokazały, że niektóre rośliny doniczkowe posiadają właściwości oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych.

W domu czy biurze…
Rośliny pomogą oczyścić powietrze w pomieszczeniu z różnych związków toksycznych. Jak pokazują badania przeprowadzane w ostatnich latach, wiele z nich oprócz wytwarzania tlenu pochłania również zanieczyszczenia, a nawet toksyny. Niektóre skutecznie neutralizują związki formaldehydu, inne – ksylenu i toluenu (areka, trzykrotka, bluszcz) czy oktanu (fikus benjamina) i benzenu (skrzydłokwiat, bluszcz) lub amoniaku (anturium, palma, chryzantema).
Bluszcz pospolity

To zimozielone pnącze tworzące 20–30-centymetrowe kobierce. Liście z wierzchu ma ciemnozielone, błyszczące, zaś pod spodem jaśniejsze, czerwieniejące przy niższych temperaturach. Są zimozielone skórzaste, 3–5-klapowe, u nasady sercowate. Bluszcz nie jest rośliną wymagającą, dobrze znosi niskie temperatury, ale nie lubi bezpośredniego słońca. Warto zaznaczyć, że bluszcz jest trujący (uwaga na dzieci i zwierzęta). Oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, trichloroetenu, toluenu, ksylenu. Roślina może rosnąć w doniczce, ale też na balkonie, tarasie, w ogrodzie czy parku.

Dracena obrzeżona
To roślina często wybierana do nowoczesnych wnętrz ze względu na egzotyczny wygląd. Pochodzi z Madagaskaru, dorasta do 1,8 m wysokość. Liście osiągają 30–40 cm długości, są wąskie, spiczaste, ciemnozielone, zebrane w kępki na szczytach łodyg. Roślina jest łatwa w uprawie, ma małe wymagania. Dobrze rośnie w miejscu jasnym, ale nie na bezpośrednim nasłonecznieniu. Dracena odfiltrowuje z powietrza toluen, benzen, formaldehyd, trójchloroetylen i tlenek węgla (czad).

Geranium
Roślina rosnąca na parapetach naszych babć, teraz zaczyna być odkrywana na nowo. Botanicy nazywają ją pelargonią szorstką. Jest rośliną wielol

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.