Rośliny oczyszczające powietrze
Problem smogu staje się
coraz poważniejszy.
Ministerstwo Zdrowia podaje,
iż wg WHO w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką
emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób
– ponad 15 razy więcej
niż wskutek nieszczęśliwych wypadków drogowych.
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić
do m.in. astmy i alergii.
etnią o gałęzistych, drewniejących pędach. Listki geranium posiadają cytrynowo-różany zapach, są szorstkie, z drobnymi włoskami, które zawierają olejki eteryczne o właściwościach bakteriobójczych. Roślina zakwita małymi, jasnoróżowymi kwiatkami, niestety bardzo rzadko. Geranium zabija zarazki oraz wpływa na ujemną jonizację powietrza. Roślina ta oprócz tego, że oczyszcza powietrze z bakterii, pozytywnie wpływa na zdrowie: walczy z infekcjami, ułatwia oddychanie, wspomaga układ nerwowy oraz zapewnia spokojny sen. Nie wymaga szczególnych warunków, lubi światło. Trzeba pamiętać o podlewaniu – przeważnie raz w tygodniu.
Skrzydłokwiat
Piękna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach (lancetowate, wąskie) i białych kwiatach. W okresie letnim roślinę należy obficie podlewać, zimą zaś – umiarkowanie. Skrzydłokwiat lubi miejsca słoneczne, ale rośnie także w półcieniu. Optymalna temperatura powinna wynosić ok. 21°C. Oczyszcza powietrze: usuwa alkohol, aceton, trichloroetylen, benzen oraz formaldehyd. Ponadto roślina ta jest doskonałym nawilżaczem powietrza.
Rośliną o pozytywnym wpływie na środowisko jest też
Sansevieria gwinejska
Sukulent liściowy (magazynuje wodę w mięsistych liściach). Posiada bardzo dekoracyjne długie, zielono-żółte, ostro zakończone, wzniesione liście. Zakwita drobnymi, jasnożółtozielonymi kwiatami. Jest to roślina długowieczna, wytrzymała na niekorzystne warunki, osiągająca 40–120 cm wysokości. Doskonale oczyszcza powietrze i wytwarza tlen również w nocy.
Filodendrony
Mają wiecznie zielone lub przebarwione liście o sercowatym kształcie. Najczęściej uprawia się odmiany filodendronów pnących i filodendronów czerwieniejących. Pochłaniają formaldehyd, amoniak i benzen. Preferują półcień, temperaturę od 18 do 25°C od wiosny do jesieni i od 15 do 18°C zimą. W okresie wzrostu roślinę należy regularnie podlewać i nawozić.
Paprocie
To rośliny występujące w wielu odmianach i rozmiarach, wszystkie jednak wykazują korzystne działanie na środowisko w pomieszczeniu, w którym rosną. Z badań wynika, że dzięki m.in. wiązaniu toksycznych związków czy neutralizowaniu promieniowania emitowanego przez komputer lub telewizor pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Ponadto wydzielają dużo tlenu, a obficie podlewane zwiększają wilgotność powietrza. Paprocie lubią lekko zacienione miejsce, nie należy wystawiać ich na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Nie lubią przeciągów, ale też stanowisk przy grzejnikach. Najlepiej rosną w temperaturze 20–25°C (lato) i 18–20°C (zima). Należy je regularnie i umiarkowanie podlewać, można też zraszać listki.
Zielistka Sternberga
potocznie zwana trawką
To również doskonały oczyszczacz powietrza. Roślina dorasta do 40–45 cm wysokości, posiada długie, wąskie, zielone lub zielono-białe liście. Zielistka jest łatwa w uprawie, należy ją jedynie podlewać. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu, który znajduje się m.in. w dymie tytoniowym oraz usuwa z powietrza tlenek węgla (czad).
Rafidofora złota,
inaczej Scindapsus
To jedna z najłatwiejszych w uprawie, najmniej wymagających pnących roślin doniczkowych. Pochodzi z Wysp Salomona. Posiada bardzo długie, mocno rozgałęzione łodygi oraz piękne sercowate liście o barwie zielonej, żółto nakrapiane. Rafidofora oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych lotnych związków organicznych (LZO). Roślina nie toleruje spadków temperatury poniżej 10°C oraz nadmiernego podlewania. Preferuje temperaturę od 18–
Autor: Agnieszka Bożek