Rośliny  regenerujące organizm

Rośliny regenerujące organizm

Oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, toksyn czy metali ciężkich odbywa się kilkoma drogami, warto więc przypomnieć o kilku pomocnych w tym roślinach.

Krew jest dwukrotnie poddawana filtracji – raz w wątrobie, a kolejny raz w nerkach. Poza tym aktywne związki zawarte w pożywieniu mogą wiązać zanieczyszczenia w trwałe kompleksy, unieczynnić je i pomagają usunąć je na zewnątrz, czyli wykazują działanie chelatujące. Przyjmujemy z pożywieniem i wdychamy wiele groźnych dla zdrowia substancji, dlatego, by cieszyć się dobrym zdrowiem i młodym wyglądem, powinniśmy wspierać pracę wątroby i nerek.

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)
Zdrowa wątroba to młodo wyglądająca i zadbana skóra. Jeśli wątroba choruje, łatwo odnaleźć na skórze ślady dręczących ją dolegliwości. Najczęstszym i najbardziej niepokojącym objawem schorzeń wątroby jest świąd. Może być przemijający lub długotrwały i mieć różne natężenie – od łagodnego do bardzo nasilonego. Charakterystyczny dla chorób wątroby jest świąd całego ciała, z największym nasileniem w obrębie kończyn górnych i stóp. Poza tym skóra przy chorej wątrobie może stać się sucha i spękana, zażółcona lub zarumieniona, na brzuchu mogą pojawić się brzydkie rozstępy, a na szyi, ramionach czy klatce piersiowej poszerzone tętniczki skórne, czyli tak zwane pajączki naczyniowe.

Jeden z najlepszych środków na wzmocnienie wątroby dostarczają nam karczochy. Ich okazałe niebieskofioletowe kwiaty kryją w swoim wnętrzu poszukiwane przez smakoszy mięsiste dno kwiatowe, które jest cennym warzywem. Choć jest bardzo zdrowe i warto je jadać jak najczęściej, to jednak nie ono jest surowcem zielarskim. Najcenniejsze leczniczo są liście odziomkowe i łodygowe karczocha. Zawierają bowiem cynarynę – związek zaliczany do fenolokwasów, który działa wzmacniająco i regenerująco na wątrobę oraz zwiększa produkcję i wydzielanie żółci. Wyciągi z karczocha zalecane są w stanach zapalnych woreczka żółciowego i przewodów żółciowych, kamicy żółciowej, niewydolności wątroby, w wirusowym zapaleniu wątroby, a także zaburzeniach przemiany tłuszczowej.

Poza tym liście karczocha zawierają trójterpeny, flawonoidy, sterole, garbniki, witaminy i sole mineralne, które obniżają poziom lipidów we krwi, zapobiegając miażdżycy naczyń krwionośnych oraz działają moczopędnie, dzięki czemu wyciągi z karczocha można stosować także pomocniczo w niewydolności nerek.

Pracę wątroby wspomagają także mielone nasiona ostropestu plamistego.

Mniszek lekarski
(Taraxacum officinale)

Skuteczne kuracje oczyszczające możemy przygotować także ze świeżych liści mniszka lekarskiego. Ten popularny chwast zaściełający łąki i trawniki powodzią żółtych kwiatów to cenny surowiec zielarski. W domowej apteczce możemy wykorzystać niemal każdą jego część – korzenie, kwiaty i liście. Mniszek wspiera w pracy i wątrobę, i nerki, dzięki czemu wymiata zbędne związki z naszego organizmu z podwójną siłą.

Zwiększa wydzielanie żółci i reguluje pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki i śledziony, działa moczopędnie, odtruwająco i wzmacniając...

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.