Ziemniak – skarb królów i nędzarzy

O odżywczych i prozdrowotnych wartościach ziemniaków z prof. dr hab. KRYSTYNĄ ZARZECKĄ z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach rozmawia Jolanta Podsiadła.

Ziemniaki są tak mocno wpisane w naszą tradycję kulinarną, że aż trudno sobie wyobrazić, iż przez wieki Europa w ogóle ich nie znała…

– Choć udokumentowane ślady ich uprawy sięgają 4 tysięcy lat p.n.e., przed odkryciem Ameryki nie znano ich nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Były one powszechnym składnikiem diety Indian z terenów dzisiejszego Peru, Chile, Boliwii, Gwatemali. Do Europy dotarły w drugiej połowie XVI wieku, jako egzotyczna roślina ozdobna uprawiana w ogrodach pałacowych i botanicznych – na przykład król Francji Ludwik XVI przystrajał frak kwiatem ziemniaka. Kulinarne walory tego warzywa Europa doceniła dopiero dwieście lat później. Początkowo gościło ono głównie na stołach królów i arystokracji. Z czasem, wraz z upowszechnianiem się uprawy ziemniaka po wojnach napoleońskich, stał się podstawą wyżywienia najbiedniejszych ...

Autor: Jolanta Podsiadła
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.