Alergia a nietolerancja pokarmowa – jak rozpoznać, jak leczyć

Alergia a nietolerancja pokarmowa – jak rozpoznać, jak leczyć

Alergie i nietolerancje pokarmowe stanowią coraz częstszy problem, zwłaszcza w krajach o wysokim stopniu uprzemysłowienia. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak tych dwóch pojęć nie powinno się mylić. Jak więc je odróżnić?

Alergie pokarmowe nie są pojęciem jednorodnym. Do najlepiej poznanych reakcji alergicznych należy alergia natychmiastowa, czyli związana z wytwarzaniem przeciwciał IgE (typu 1). Do głównych czynników sprzyjających coraz częstszemu jej występowaniu należy między innymi higienizacja (wyjałowienie) środowiska oraz jego zanieczyszczenie. Alergia IgE–zależna zwana jest natychmiastową, gdyż reakcja uczuleniowa pojawia się bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Do najczęstszych objawów wskazujących na problem z alergią natychmiastową zaliczyć należy objawy skórne (atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, świąd skóry), problemy ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, śluz w kale), jak również układu oddechowego (przewlekłe alergiczne zapalenie nosa, astma oskrzelowa), a nawet będący bezpośrednim zagrożeniem życia szok anafilaktyczny (nagła i ostra reakcja alergiczna).

Najprostszy podział alergii IgE–zależnej mówi o alergii pokarmowej, wziewnej oraz kontaktowej. W alergii pokarmowej najczęściej uczulają: białko mleka krowiego i jaja kurzego, orzeszki ziemne, soja, pszenica oraz owoce morza i cytrusy. Niestety opisywana alergia typu 1 ma najczęściej charakter trwały, czyli nie przemija w trakcie dojrzewania, choć często obserwuje się zmianę jej manifestacji (np. atopowe zapalenie skóry – alergia pokarmowa – astma oskrzelowa). Jest to tzw. marsz alergiczny. Leczenie alergii pokarmowej IgE–zależnej ma w związku z tym charakter objawowy (dieta eliminacyjna), choć istnieją doniesienia, że także stosowanie probiotyków może złagodzić objawy alergiczne. Jej diagnozowanie bazuje najczęściej na obserwacjach pacjenta, wywiadzie chorobowym oraz specjalistycznych testach (testy skórne bądź ocena poziomu swoistych przeciwciał IgE na alergeny pokarmowe z krwi).

Alergia natychmiastowa nie jest jedyną niepożądaną reakcją na pokarmy. Problemem są także reakcje pojawiające się ze znacznym opóźnieniem od momentu spożycia uczulającego pokarmu, których często nie umiemy sami zidentyfikować. Jest to nadwrażliwość pokarmowa IgA i IgG–zależna, zwana także utajoną, opóźnioną alergią pokarmową (typu 3 lub IgE–niezależną).

Ten typ reakcji alergicznej należy traktować jako chorobę cywilizacyjną, gdyż wynika ona z uszkodzenia bariery zlokalizowanej w jelicie cienkim i...

Autor: Patrycja Szachta
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.