Alergia a nietolerancja pokarmowa – jak rozpoznać, jak leczyć

Alergia a nietolerancja pokarmowa – jak rozpoznać, jak leczyć

Alergie i nietolerancje pokarmowe stanowią coraz częstszy problem, zwłaszcza w krajach o wysokim stopniu uprzemysłowienia. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak tych dwóch pojęć nie powinno się mylić. Jak więc je odróżnić?

Alergie pokarmowe nie są pojęciem jednorodnym. Do najlepiej poznanych reakcji alergicznych należy alergia natychmiastowa, czyli związana z wytwarzaniem przeciwciał IgE (typu 1). Do głównych czynników sprzyjających coraz częstszemu jej występowaniu należy między innymi higienizacja (wyjałowienie) środowiska oraz jego zanieczyszczenie. Alergia IgE–zależna zwana jest natychmiastową, gdyż reakcja uczuleniowa pojawia się bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Do najczęstszych objawów wskazujących na problem z alergią natychmiastową zaliczyć należy objawy skórne (atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, świąd skóry), problemy ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, śluz w kale), jak również układu oddechowego (przewlekłe alergiczne zapalenie nosa, astma oskrzelowa), a nawet będący bezpośrednim zagrożeniem życia szok anafilaktyczny (nagła i ostra reakcja alergiczna).

...
Autor: Patrycja Szachta
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.