Kleszcze

Kleszcze

Wiosną i latem więcej czasu spędzamy na łonie natury. Podczas spacerów narażeni jesteśmy na atak różnych owadów i insektów, np. kleszczy. Pajęczaki te szybko i skuteczne wbijają się w ciało ofiary i mogą przenosić m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Jest ich 900 gatunków, a 220 atakuje człowieka. Zdaniem ekspertów 10–15% z nich przenosi na człowieka wirusy i bakterie chorobotwórcze. W Polsce żyje 20 gatunków, jednak najczęściej spotykamy trzy: kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy, obrzeżek gołębi. Przenoszą one kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę.

Atakują od wczesnej wiosny do późnej jesieni (ich największa aktywność przypada na maj i czerwiec, potem od września do pierwszych mrozów). Najbardziej agresywne są nimfy – trzykrotnie mniejsze od dorosłych samic – czyli formy pośrednie między larwą a dorosłą samicą. Samce zazwyczaj nie atakują, nimfy żerują na żywicielu do sześciu dni, zaś dorosłe samice do czternastu. Mogą wtedy osiągnąć nawet 1 cm i złożyć od 3 do 5 tys. jajeczek. Żyją głównie w lasach, w gęstych za...

Autor: Izabela Adamczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.