Dziurawiec

Dziurawiec

Naukowcy udowodnili przeciwdepresyjne działanie tego ziela, co sprawiło, że cieszy się on obecnie dużym zainteresowaniem. Ponadto ułatwia trawienie i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, ściągające, regenerujące...

Dziurawiec znany jest jako roślina lecznicza od najdawniejszych czasów. Przypisywano mu znaczenie magiczne, mistyczne – nazywano go korzeniem Chejrona. W starożytnym Rzymie popularny był wśród gladiatorów i zapaśników, którzy olejem z niego nacierali ciało, by być nie do pokonania. Nazwa łacińska dziurawca Hypericum perforatum pochodzi od greckiego hyper – ponad oraz icum – obraz. Wedle starej tradycji ziele to wieszano nad obrazami bogów, aby oddalić złe moce. Zawieszony w oknie strzegł przed piorunami. Pisał o nim Dioskurides, który zalecał spożywanie nasion dziurawca z miodem. W XII wieku wspomina o nim Hildegarda z Bingen. W średniowieczu uważano, że leczy aż 99 chorób. Nie zapomniał o nim także Paracelsus, nazywając go „zielem na nerwy”, „jasnością dla duszy”. Stosował go w „szaleńczych fantazjach” i w leczeniu ran.

Dziurawiec roz...

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.