odpowiedzi na listy

odpowiedzi na listy

Niedawno, gdy byłam z wizytą u dalszej rodziny, dowiedziałam się, że bez turecki ma właściwości lecznicze. Usłyszałam, że kuzynka pozbyła się dzięki niemu ostróg piętowych, które też mi dokuczają. (...) Mieszkam na wsi i mam sporo bzu w ogródku. Podajcie, proszę, przepisy, które mogą być mi pomocne. Pozdrawiam serdecznie Anna z Przeworska

Lilak pospolity (Syringa vulgaris), zwany potocznie, choć nieprawidłowo, bzem lub bzem tureckim ma rzeczywiście właściwości lecznicze, które były wykorzystywane w lecznictwie ludowym.

A oto przepisy
do zastosowania zewnętrznego

Nalewka z kwiatów
Szklankę świeżych kwiatów zalać w wyparzonym szklanym słoju 1/2 l wódki. Zamknąć szczelnie naczynie i odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Potem przecedzić i przechowywać w ciemnej butelce. Stosować w formie kompresów przy leczeniu stłuczeń, reumatyzmu, ostróg piętowych, złogów w stawach.

Do nacierań przy nerwobólach, przeziębieniu, tzw. wilczym karku po przewianiu oraz przy zapaleniu nerwu trójdzielnego.

Kompresy przykładać na noc. (Skropić nalewką flanelkę, na to położyć kawałek cienkiej folii plastykowej i zabandażować. Rano zdjąć i umyć miejsce delikatny...

Autor: Zielarka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.