Kwiaty czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu

Wszystkie części tego krzewu były wykorzystywane w medycynie ludowej. Ich właściwości potwierdziły współczesne badania. Kwiaty czarnego bzu zawierają cenne substancje, które hamują rozwój wirusów i działają wzmacniająco.

W Europie w XIX w. i na początku XX w. czarny bez nazywano „chłopską apteczką”, gdyż napar z jego kwiatów stosowano na wsiach na wszelkie dolegliwości.

Bez czarny (Sambucus nigra) zwany bzem lekarskim, bzowiną, bzem białym, bzem aptecznym to krzew z rodziny przewiertniowatych (Caprofoliaceae), osiągający do 10 m wysokości. Występuje w całej Europie, w Azji Zachodniej i Ameryce Północnej i w Polsce. Porasta zarośla, parki, skraje lasu, przydroża, rumowiska. Posiada nieparzyste, pierzaste liście składające się z 5 do 7 mniejszych listków. Kwiaty ma białe, pięciopłatkowe, zebrane w baldachokształtne kwiatostany o średnicy 10–20 cm. Mają one charakterystyczny, przyjemny, mdły zapach i słodko-kwaśny, delikatnie korzenny smak. Owocem jest czarno-fioletowa jagoda.

Kwiaty należy zbierać w maju i na początku czerwca, najlepiej przed południem po obeschnięciu rosy. Ścina się całe baldach...

Autor: Agnieszka Bożek
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.