O cerę należy dbać przez cały rok, ale wiosną warto poświęcić jej nieco więcej uwagi, aby zlikwidować jej zimowe zmęczenie i przygotować do nadejścia lata.
Po zimie skóra jest szara, wysuszona, skłonna do podrażnień, niedotleniona, z wyraźniej widocznymi zmarszczkami, a my przecież chcemy wyglądać promiennie. Jak najszybciej trzeba pomóc jej odzyskać dawny blask. Możemy w tym celu skorzystać z usług gabinetu kosmetycznego, w którym proponuję wykonać zabiegi oczyszczająco-złuszczające. Jednym z popularnych zabiegów jest mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. Szybki efekt w postaci wyraźnie młodszego wyglądu skóry sprawia, że zabieg ten jest bardzo często wybieramy przez klientki.
Zalecane jest przeprowadzenie serii zabiegów przez okres 4–6 tygodni. W gabinecie kosmetycznym możemy również przeprowadzić delikatny peeling kwasowy. Substancjami wykorzystywanymi do tego rodzaju zabiegów są przede wszystkim kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także kwasy owocowe (AHA) występujące w naturze. Substancje te przenikają w głąb skóry, wpływając na odnowę naskórka, likwidując oznaki jej starzenia, przebarwienia czy drobne zmarszczki. Delikatne oczyszczanie skóry możemy wykonać także w domowym zaciszu, korzystając z naturalnych, powszechnie dostępnych składników. Zachęcam do wypróbowania peelingu cukrowego lub maseczki z płatków owsianych.
Maseczka (peeling) cukrowy
Płaska łyżka cukru brązowego,
łyżeczka miodu,1,5 łyżeczki oliwy z oliwek
łyżka gorącej wody
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Wacikiem nakładamy maseczkę na twarz, delikatnie masując skórę okrężnymi ruchami. Omijamy okolice oczu! Pozostawiamy maseczkę na skórze na ok. 3 minuty, po czym zmywamy ciepłą wodą. Po wysuszeniu skóry nakładamy odpowiedni dla naszej cery krem. Maseczka odżywia, oczyszcza i wygładza skórę. Zabieg można powtarzać nie częściej niż co 3–4 dni. Osoby o wrażliwej cerze mogą stosować maseczkę bez dodatku miodu.
Maseczka z płatków owsianych
3 łyżeczki płatków owsianych,
3 łyżki wrzącej wody lub mleka
Trzy łyżeczki płatków owsianych zalewamy trzema łyżkami wrzącej wody lub mleka, przykrywamy i odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy płatki są już napęczniałe, a papka letnia, maseczka jest gotowa do użycia. Taką „owsianką” masujemy twarz, pozostawiamy na 10 minut, po czym dokładnie zmywamy ciepłą wodą.
Maseczka z szałwii
(do cery wrażliwej)
2 łyżki suszonej szałwii, 3–4 łyżki gorącej (nie wrzącej) wody
Szałwię zalać gorącą wodą, a gdy listki napęcznieją i będą miały letnią temperaturę, maseczka jest gotowa do nałożenia. Zmyć ciepłą wodą po ok. 10 minutach.
Po zabiegach złuszczających dobrze jest porządnie nawilżyć i odżywić skórę. Kosmetyka profesjonalna wykorzystuje do tego celu zabiegi sonoforezy, czyli, najprościej mówiąc, wtłaczania w skórę substancji aktywnych przy pomocy ultradźwięków. Wibracja ultradźwiękowa i jej efekt cieplny uaktywniają skórę, eliminują zmarszczki i ujędrniają mięśnie. Możemy także zdecydować się na masaż twarzy z zastosowaniem ampułek i kremów z dodatkiem elastyny, oleju jojoba, kolagenu, ceramidów witamin – szczególnie A, E i C, kwasu lactobionowego i hialuronowego. W warunkach domowych sami możemy przygotować maseczki odżywczo-nawilżające.
Maseczka z ogórka i jogurtu
Pół świeżego ogórka, łyżka jogurtu
naturalnego
Zmiksowaną miksturę dokładnie rozsmarowujemy na twarzy i pozostawiamy na niej przez ok. 20 minut. Po upływie tego czasu przemywamy twarz chłodną wodą.
Maseczka z siemienia lnianego
2 łyżki siemienia lnianego, filiżanka wody (ok. 150 ml)
Siemię lniane gotujemy przez ok. 20 minut w wodzie. Wystudzoną papkę nakładamy na