Drodzy Czytelnicy!

Drodzy Czytelnicy!

Zapowiada się piękne lato. To najlepsza pora, aby naładować akumulatory siły życiowej, zregenerować organizm. Nie wszyscy mogą się w tym czasie udać na urlop, wyjechać nad morze, w góry czy nad jeziora.Ale nawet Ci, którzy zaplanowali wyjazd w późniejszym terminie czy też muszą z jakichś powodów zostać w domu, mogą wykorzystać dobrodziejstwa tej pory roku i poświęcić sobie więcej uwagi.

Zapowiada się piękne lato. To najlepsza pora, aby naładować akumulatory siły życiowej, zregenerować organizm. Nie wszyscy mogą się w tym czasie udać na urlop, wyjechać nad morze, w góry czy nad jeziora.Ale nawet Ci, którzy zaplanowali wyjazd w późniejszym terminie czy też muszą z jakichś powodów zostać w domu, mogą wykorzystać dobrodziejstwa tej pory roku i poświęcić sobie więcej uwagi.

Zachęcam do zrobienia domowego SPA czy sanatorium. Wystarczy zastanowić się, co chcemy osiągnąć – zrzucić kilka kilogramów, poprawić samopoczucie, cerę, zadbać o stopy, dłonie czy kręgosłup lub stawy bądź przeprowadzić konkretną kurację zdrowotną...

Warto wcześniej przygotować sensowny plan i zgromadzić potrzebne produkty – zioła, sole, olejki, maty do ćwiczeń itp., płyty do słuchania w czasie relaksu... Odpowiednio zaopatrzyć lodówkę i zaplanować trasy codziennych spacerów.

Taka domowa letnia odnowa powinna koniecznie uwzględniać też zmianę diety – wprowadzenie sezonowych owoców, warzyw, ziół i lekkich posiłków.

Możecie skorzystać z propozycji Anny Czelej i biorąc pod uwagę jej wskazówki, poeksperymentować we własnej kuchni. Ci, którzy chcą się poczuć lżej, pozbyć wałeczków, zyskać zgrabniejszą sylwetkę, mogą przez pięć dni stosować jedną z niskokalorycznych diet zaprezentowanych przez Bożenę Zwolińską.

Można zamiast truskawek spożywać inne owoce, np. czereśnie, morele czy czarne jagody lub zastąpić nimi bądź koktajlem z nich choć jeden posiłek w ciągu dnia,
np. przez tydzień. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać – oczyścić organizm, wzmocnić go czy poprawić funkcjonowanie któregoś z układów lub organów.

Pamiętajcie – nic na siłę. Starajcie się spożywać to, co Wam smakuje i co rzeczywiście może poprawić Wasz stan zdrowia, wygląd fizyczny czy stan psychiczny.

O kąpielach pisaliśmy już wiele razy. W tym numerze pozwoliliśmy sobie zaprezentować fragment książki Julity Bator, która w bezpretensjonalny sposób pisze, jak dbać o urodę i zdrowie bez wielkich nakładów, domowymi sposobami.

Przekonacie się sami, jak takie domowe SPA czy sanatorium Was odświeży, doda energii. Nie zapominajcie też o ćwiczeniach relaksacyjnych, słuchaniu dobrej muzyki, czytaniu książek...
Zafundujcie sobie coś dla ciała i dla ducha.

Gorąco namawiam Was na codzienne, długie spacery. Jeśli to możliwe w pobliżu drzew, które mają dobroczynny wpływ na ciało i na psychikę. Zwłaszcza iglaste, ale pozytywnie działają też brzozy, dęby czy lipy.

Lato to dobra pora do zbierania i przetwarzania kwiatów, ziół, owoców. Można je nie tylko suszyć, ale też zamrażać, przygotowywać z nich oliwki, toniki, octy, nalewki alkoholowe, maści i mazidła.

Jednak do zbierania namawiam tylko tych, którzy dobrze znają poszczególne rośliny. Pozostali mogą kupić zioła na sprawdzonych bazarkach, stoiskach, u plantatorów czy w sklepach zielarskich.

Ci, którym uda się wyjechać nad wodę, powinni rozsądnie korzystać z naturalnych kąpieli, zachować ostrożność, podobnie jak w przypadku kąpieli słonecznych. Zamiast smażyć się jak naleśniki na słońcu, lepiej spacerować brzegiem morza czy jeziora, nie zapominając oczywiście o nakryciu głowy, odpowiednim natłuszczeniu ciała i popijaniu wody lub ochładzającej herbaty ziołowej.

Wykorzystajcie mądrze lato. Rozsądnie aplikujcie swojej skórze promienie słoneczne. Przyzwyczajcie organizm – bez forsowania – do codziennej porcji ruchu, przesiądźcie się z samochodu na rower, poznajcie

Autor: Wasza Zielarka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.