Wakacyjne zatrucia

Wakacyjne zatrucia

Zatrucie pokarmowe potrafi zepsuć wymarzone wakacje. Bóle brzucha, torsje, biegunka – z takimi dolegliwościami trudno rozkoszować się pięknem okolicy, złotym piaskiem, czystą wodą… Jak poradzić sobie z tymi przykrymi przypadłościami? Oto kilka prostych naturalnych sposobów.

ka (pektyny łagodzące objawy biegunki), czarne jagody, jarzębinę i czarne porzeczki (zawierają przeciwbiegunkowe antocyjanozydy, w krajach skandynawskich zupa z czarnych jagód jest wciąż oficjalnie zalecana przez lekarzy). Jeśli stan nieco się poprawi, korzystnie wpłynie picie wzmacniającego bulionu (oczywiście z kury, nie z kostki). Wbrew wielu powszechnym opiniom taka lekka dieta jest o wiele lepsza niż głodówka.

Węgiel, kakao i zioła

Objawy zatruć mijają zazwyczaj samoistnie po kilku dniach (niektóre już po kilkudziesięciu godzinach), można je jednak łagodzić i skrócić ich finał stosując powszechnie dostępne środki. Przykładem węgiel aktywowany, nie tak dawno z powodzeniem stosowany zamiast przeróżnych farmaceutyków – pochłania on toksyny i zmniejsza podrażnienie przewodu pokarmowego (uwaga: ogranicza też wchłanianie innych leków!).

Wśród domowych sposobów znajdziemy lekkie kakao na wodzie (bez cukru), kisiel z siemienia lnianego, gorzką czekoladę, olej lniany ograniczający rozwój drobnoustrojów. Po wymiotach zaleca się wypicie szklanki ciepłej wody działającej kojąco na żołądek, podobnie jak mieszanki z wyciągiem z bazylii.

Wiele ziół i przypraw wykazuje również właściwości stymulujące prawidłową pracę jelit czy hamujące biegunkę. Należą do nich rumianek (działa rozkurczowo), pierwiosnek lekarski i korzeń lukrecji (ogólnie łagodzą przebieg zatruć), koniczyna polna (działa przeciwzapalnie), piołun (działa rozkurczowo, dezynfekuje, poprawia trawienie), ostropest plamisty (odtruwa i wzmacnia organizm), koper włoski (pobudza pracę jelit), ziarna kolendry, krwawnik pospolity (działa bakteriostatycznie, przeciwzapalnie), pięciornik gęsi (ułatwia trawienie), rzepik pospolity (przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie), tymianek i majeranek (ogólne przeciwdziałanie problemom trawiennym), bazylia (zapobiega mdłościom, reguluje trawienie), cynamon (działa antybakteryjnie, rozkurczowo, łagodzi przebieg biegunki) oraz imbir (ogólne osłabianie objawów zatruć).

Jest w czym wybierać, pamiętać należy jednak, że w przypadku dłuższego utrzymywania się objawów koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Domowymi sposobami nie poradzimy sobie też raczej podczas egzotycznych wojaży – tam problemy żołądkowe, czyli słynne zemsty faraona czy Montezumy, wynikają z odmiennej flory bakteryjnej (choć złośliwi twierdzą, że częściej z nadmiernego korzystania ze szwedzkiego stołu…). Przebieg takich zatruć jest często bardzo ostry i może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, trzeba więc sięgnąć po silniejsze środki. Dobrze też skonsultować się z miejscowym lekarzem, który wie najlepiej, co może być przyczyną choroby. W grę mogą wchodzić wszak chociażby jeszcze nieznane w Polsce pasożyty…


Przepisy dla zdrowia

Napój izotoniczny
Litr wody, 1/2 łyżeczki soli,
łyżeczka sody, 8 łyżeczek cukru,
8 ml soku pomarańczowego
Składniki dokładnie wymieszać.

„Marchwianka” z ryżem
Litr wody, 0,5 kg marchewki, 3 g soli
Marchewkę obrać, pokroić w krążki, ugotować. Podawać można sam wywar, ale lepiej zmiksować marchew, wymieszać z wywarem, doprawić i podawać z ugotowanym ryżem.

Napar z suszonych czarnych jagód
2 łyżki suszonych jagód zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na kwadrans. Pijemy
4 razy dziennie po 1/2 filiżanki.

Blabarssoppa (zupa jagodowa)
2 szklanki czarnych jagód (mogą być
mrożone), litr wody, 1/4 szklanki cukru,
plaster cytryny, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu,
ewentualnie jogurt lub śmietana

Jagody zagotować z cukrem, cynamonem i cytryną, gotować n

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.