Wakacyjne zatrucia

Wakacyjne zatrucia

Zatrucie pokarmowe potrafi zepsuć wymarzone wakacje. Bóle brzucha, torsje, biegunka – z takimi dolegliwościami trudno rozkoszować się pięknem okolicy, złotym piaskiem, czystą wodą… Jak poradzić sobie z tymi przykrymi przypadłościami? Oto kilka prostych naturalnych sposobów.

Bo jabłko było brudne…

Lato to idealny okres dla rozwoju bakterii wywołujących zatrucia pokarmowe (czasem odpowiedzialne za nie mogą być też grzyby, wirusy lub pierwotniaki, te grzybicze są najbardziej podstępne, bowiem przez długi czas nie dają o sobie znać). Ze straganów kuszą świeże owoce, które zjadamy na poczekaniu. Pełno stoisk z lodami i deserami, teoretycznie świeża ryba pachnie zza rogu. Jest jednak ciepło, wszystko szybciej się psuje, w ferworze kupowania i sprzedaży nikt nie pamięta o higienie, sprzedawcy natomiast często w praktyce realizują znane z kabaretu „Nic się nie może zmarnować”.

Do ogromnej większości zatruć dochodzi właśnie przez pokarmy, następna w kolejności jest woda pitna (i w ogóle napoje, na przykład mleczne), dalsze pozycje to zakażenia na basenie, kąpielisku, kontakty ze zwierzętami. Każdy ma swój próg tolerancji –...

Autor: Jan Matul
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.