Kwiat lipy

Kwiat lipy

aMoja babcia co roku zrywała kwiaty lipy i suszyła je dla całej rodziny. Wiem, że mają one właściwości napotne, ale słyszałam, że mają także inne walory zdrowotne. Napiszcie na ten temat choć parę słów. Jadwiga z Sopotu

Z kwiatów lipy rzeczywiście przygotowuje się napar i herbatkę, które są dobrym śrotkiem napotnym i obniżają gorączkę w grypie, anginie oraz zwykłym przeziębieniu, ale także w zapaleniu oskrzeli i gardła. Można także wykorzystywać napar jako płukankę w zapaleniu gardła, krtani i jamy ustnej. To naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, powlekający śluzówkę, kojący podrażnienia, ułatwiający odkrztuszanie i pozbywanie się flegmy zalegającej w oskrzelach. Napar z kwiatów lipy skuteczny jest również w zaburzeniach trawienia. Ponadto reguluje wypróżnianie oraz odtruwa organizm ze szkodliwych resztek przemiany materii.

W formie okładów pomaga w zapaleniu spojówek, stanach zapalnych, ropnych i zakażeniowych gałki ocznej, opuchnięciu i przemęczeniu oczu.

Stosuje się go też do kąpieli i nasiadówek w stanach zapalnych pochwy i warg sromowych oraz przy up...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.