Kudzu – pomaga w leczeniu uzależnień

Kudzu – pomaga w leczeniu uzależnień

Pisaliśmy już kiedyś o roli kudzu w leczeniu choroby alkoholowej. Badania naukowe potwierdzają także inne właściwości profilaktyczne i lecznicze tej rośliny.

Opornik (ołownik) łatkowaty (Pueraria lobata) – znany także jako kudzu, kuzu – to wyjątkowy gatunek roślin strączkowych wywodzący się z Chin. Nazwa kudzu (kuzu) pochodzi od japońskiego słowa kuzu, co oznacza krzew winny.   Kudzu jest znane od ponad 1300 lat w azjatyckiej kuchni i lubiane jako warzywo korzeniowe. W Polsce można je nabyć w sklepach ze zdrową żywnością lub w aptekach (w postaci tabletek, mączki czy zbrylonych malutkich grudek).

Roślina ta uważana jest za jedno z 50 podstawowych ziół stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Surowcem używanym w dietetyce i terapii jest przede wszystkim korzeń, rzadziej kwiaty.
W Chinach korzeń traktowany jest jako produkt spożywczy oraz materiał wyjściowy do produkcji wyciągów używanych jako składnik preparatów leczniczych i jako składnik włókna tekstylnego.

Dawniej strąki i korzenie kudzu były stosowane w terapii migreny, niewydolności naczyń wieńcowych, nadciśnieniu tętniczym, alergii, biegunkach (regulowały procesy trawienne).
Kudzu wspomagało również funkcjonowanie układu nerwowego. Uznane zostało za roślinę pomocną w zmniejszaniu nadmiernego apetytu, wspomagającą terapię w okresie menopauzy.

Wielokierunkowe działanie prozdrowotne tej rośliny wynika z zawartych w niej izoflawonów, takich jak: daidzyna, daidzeina, diglikozydy, pueraryny (80%). To dzięki puerarynom pojawia się zmniejszenie potrzeby picia alkoholu. Wspomagają także odtruwanie organizmu z toksycznych substancji powstałych podczas metabolizmu alkoholu oraz stabilizują życie emocjonalne osoby uzależnionej. Ze względu na fakt, że zawartość izoflawonów (w tym pueraryn) w roślinie jest bardzo zróżnicowana (od 1,7 do 12% w suchej masie), najkorzystniej jest stosować preparaty odpowiednio standaryzowane, np. wyciągi lub ekstrakty, w których zapewniana jest odpowiednia ich koncentracja. Ze względu na swój różnorodny skład roślina ta może być stosowana w wielu problemach zdrowotnych. Jedną z najbardziej docenianych jej właściwości jest właśnie pomoc w leczeniu uzależnień m.in. od alkoholu, papierosów czy innych używek.

 Ale korzeń kudzu ma także, jak wynika z przeprowadzonych badań, następujące właściwości i zastosowanie zdrowotne:

l  Łagodzi migreny i dokuczliwe objawy menopauzy – badania wykazują, że spożywanie kudzu w formie suplementów łagodzi objawy menopauzy,
takie jak nadmierna potliwość czy suchość pochwy. Ponadto wpływa pozytywnie na pracę mózgu.
l  Znosi lub zmniejsza intensywność bólu głowy, w tym również bólów migrenowych.

l  Spożywanie sproszkowanego korzenia daje równie dobre efekty w leczeniu uzależnienia od papierosów. Zdaniem naukowców dzięki temu można rozstać się z nałogiem nawet w miesiąc. Badacze są ponadto zdania, że pomaga też leczyć uzależnienie od narkotyków.
 
l  Poprawia krążenie i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Przyczynia się do poprawy pracy serca u osób z niewydolnością i może być pomocny przy leczeniu po zawale serca; hamuje agregację płytek krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się lepkość krwi i poprawia mikrokrążenie. Ponadto przyjmowanie kudzu w postaci suplementu zmniejsza produkcję „złego” cholesterolu (LDL) na rzecz „dobrego” i pozwala zmniejszyć stężenie insuliny we krwi.

l  Pomocny po przebyciu udarów mózgu. Stosowany łącznie z aspiryną (oczywiście po konsultacji z lekarzem) może przyczyniać się do poprawy funkcjonowania mózgu.

l...

Autor: Klaudia Kałwa
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.